Parimad VPN-teenused 2022

VPN – Mis see on?

Käesolevas artiklis tuleb juttu, kuidas ja miks on VPN igale arvuti ja mobiilisõbrale soovitatav kasutada. Kuidas leiab igaüks endale selle kõige parema. Mismoodi toimub virtuaalsevõrgu kasutamine tavaelus ning kui turvaline on kättesaadav teenus. Asume nüüd kiirelt vajamineva asja kallale!

VPN lühend tuleb inglise keelsest sõnast, milleks on Virtual Private Network (eesti keeles: virtuaalne privaatvõrk). Seda luuakse tavaliselt avaliku telekommunikatsiooni infrastruktuuri põhjal, mis annab kogu teenusele tema soovitud privaatsuse ja turvalisuse. Samas ka kiiruse ja toimimise igas seadmes. Kõige tihedamini kasutatakse seda võrku selleks, et kodust ühenduda ettevõtte privaatvõrku, mida on võimalus teha ainult kasutades spetsiaalset teenust. Privaatsuse huvides ei ole võimalus väljaspool ettevõtte tegevust ja hoonet, ettevõtte sisevõrku saada.

Virtuaalvõrk luuakse tavaliselt punkt punkti põhimõttel, ühendades kasutatava arvuti privaatvõrku kuskil mujal, kust edasi minnakse internetti. Sealt edasi ka oma soovitud saitidele. Alati pea liikuma edasi saidile, mõnikord kasutatakse ka teenust, et pääseda ligi erinevatele programmidele, mis on seotud ettevõtte tööga. Sealjuures lisatakse tavaliselt juurde ka mitmeid erinevaid krüpteeringuid, et kaitsta kasutajat ja tema seadmeid ja andmeid. Mõnikord kasutatakse ka laivõrgu omadusi, kuid seda pigem tasuta teenuspakkujate puhul.

Virtuaalvõrgu kasutamine tavaelus

Inimesed tihti kasutavad VPN võimalusi selleks, et muuta oma internetikasutamine turvalisemaks või kui nad soovivad mööda pääseda mõningatest piirangutest. Sellisteks piiranguteks on tihti teenused, mis osades riikides keelustatud on või mõne riigi poolt tekitatud tsensuur. Just VPN-i abil on võimalik näiteks Netflix-is vaadata sarju, mis tegelikult praeguses asukohas avalikud ei ole.

Enamasti arvatakse, et VPN-i kasutamine on mõeldud, et kaitsta oma andmeid, kui kasutad välisvõrku. Siin juures on hea näide tuua näiteks vabad bussijaama wifi-d, mis ei ole tegelikult kunagi olnud turvalised vaid pigem vastupidi. Seljuhul oleks hea kasutusele kohe võtta VPN, mis kaitseks sinu isikuandmeid. Pole oluline, kas kasutada telefoni või arvutit, kõikide seadmetega millega saab lülituda mistahes võrku on soovitatav kaitsta VPN-ga.

VPN-i turvalisus

Privaatvõrgu kasutamine ei taga täielikku puutumatust, küll aga lisab see juurde kaitset veebis surfamisele. Selleks, et asi oleks privaatsem, tekitatakse veebis VPN kasutajale eraldi serverid, mis on spetsiaalselt krüpteeritud ja mille ligipääsu omab vaid üks IP omanik. Selle arvuti IP, kes võrku sisenenud on, peidetakse ja veebilehtedele edastatakse hoopis teistsugune IP-aadress, mis võrgu abil loodud on. Niiviisi tagatakse internetikasutaja täielik privaatsus ja anonüümsus, sest teda ei saa enam seostada kindla isikuga.

Üks põhjustest, miks privaatvõrku peaks eelistama kasutada, on see kui teile meeldib tööd teha avalikes kohtades, näiteks kohvikud, raamatukogud jms. Kui te neis kohtades ka kasutate pakutavat Wi-Fi’t, siis tasuks kindlasti mõelda VPN kasutamisele, selleks et varjata oma identiteeti ja tagada enda andmete turvalisus. Ei ole üldse ebatavaline, et andmeid just avalikes kohtades varastatakse ja sellega hiljem palju kurja tehakse.

Olenemata sellest, et nii on võimalik oma isikut peita, aitab VPN kaasa ka asukoha peitmisele. Lühidalt ja kergemalt öeldes – sinu andmed liiguvad läbi vaheserveri, mis arvatakse kuuluvat sinule koos sealsete andmetega. Näitena saaks siia tuua pidevad krüptorünnakud, kus alati ei leita teo toimepanijat, sest aadress, mis kättesaadakse ei vasta sellele, mis tegelikult olema peab. Nii toimivad ka erinevad muud serverid ja lehed, millest oli juttu ka eespool.

VPN-teenused: tasuline või tasuta?

Kui oled mõelnud, et milline on see kõige parem VPN teenus, siis peab hoolikalt läbi mõtlema ja uurima, kas oleks mõtekas võtta tasuline või tasuta teenus. Saab öelda, et turul leidub palju erinevaid privaatvõrkude teenusepakkujaid, kuid siinkohal oleks hea siiski meeles pidada või uurida, et tasuta VPN teenuse puhul on tihti tuluallikaks kasutajaandmed, mida kogutakse ja edasi müüakse. Seega kui on valida tasuta ja tasulise teenuse vahel, võiks alati eelistada tasulist, kuid ka seljuhul võiks üle lugeda lepingutingimused, mida täpselt teenusepakkuja pakub ja vastu soovitakse.

Sellegi poolest on kindel see, et kõik me soovime minna kergemat teed pidi ja võtta kasutusele teenus, mis on tasuta. Milleks ma pean raiskama raha, kui saan samasuguse teenuse soetada endale ka täiesti tasuta, ilma ühegi lisatasuta. Siiski tuleb olla tähelepanelik, sest kõik pole nii roosiline kui esialgu tundub.

Ükskõik millise teenuse sa endale soetad, tuleb varem või hiljem selle pakkujale maksta. Kuutasuna või mõnda teistmoodi. Teenuste võlu ongi see, et esialgu tundub kõik kerge, lihtne ja ilma tasudeta, aga võib ka juhtuda, et sinu andmeid kasutatakse erinevate e-mailide saatmiseks, millele sa ise luba pole andnud. Tasuta teenused saavad niiviisi endale tulu teenida.

Vastupidiselt tasuta teenustele, on tasulised teenused kohe arusaadavad ning ei tekita mingeid lisa küsimusi. On teada, et nende eest tuleb pakkujale tasuda (rahas või mõne muu variandiga) ning tavaliselt ei koguta kasutaja andmeid ega hakata saatma erinevaid rämpsmeile. Tasuliste puhul on võimalus kliendil ka prooviperioodi kasutada, mis kestab tavaliselt 7 päeva ja antakse hiljemalt viiendal päeval teada, et peagi lõppeb betaversioon ning soovi korral saab teenuse endale teatud summa eest soetada.

Millega tuleks teenuse valimisel arvestada?

Alljärgnevalt tuleb juttu erinevatest võimalustest, mis on paigutatud artiklisse punktide kaupa.

  • Ühendusetugi (protokoll) – tegemist on teenusega, mis kasutab kasutaja andmeid, et muuta sinu kõik andmed turvaliseks. Korralik sh tasuline teenus toetab enamasti turvalisi ühendusi (SSL/TLS), aga tasuta või tundmatu võib kuritarvitada sinu andmeid, kasutades ebavajalikke tegevusi.
  • Asukohad – soov on pääseda ligi erinevatele veebiteenustele, kes kasutavad VPN-i tuleb selgeks teha, kas see on ka võimaldatud. Näiteks on hea tuua mõni filmikogule ligipääs, kus on kindlasti kasutusel vastav teenus.
  • Info kogumine – enamasti on eesmärgiks tagada kliendile privaatsus, aga sellegipoolest võib juhtuda, et andmed antakse edasi kolmandatele isikutele (see on tõestatud fakt). Selliste tegevustega on seotud enamasti tasuta pakettide pakkujad, nagu öeldakse siis tasuta lõunaid pole kunagi olemas! Sellepärast on soovitatav uurida tausta, sest mõningates riikides on info kogumine VPN kasutajatel kohustuslik.
  • Viirusetõrje – VPN’i kasutamine annab küll privaatsuse, aga ei taga kasutajale mitte mingisugust ohutust. Oluline on jälgida, milliseid faile internetist alla laaditakse ja et kasutataks turvalistühendust, milleks on HTTPS. Viirusetõrje ei pea olema teenusesse sisse kodeeritud, kuid teeks kasutaja elu kergemaks ja ohutumaks.
  • Mobiilselt kättesaadav – on tähtis, et ükskõik millist teenust sa parasjagu kasutad, oleks see saadaval ka mobiilselt, mitte vaid arvutis surfates. Nii saad olla kindlam, et kasutad ühte ja sama VPN’i igas oma seadmes (jälgi, et mobiilis ja arvutis kasutades ei oleks erinevaid tingimusi!).
  • Hind – oma rolli on saanud ka hind, mida tuleks ilmtingimata ja kõige esimesena jälgida ja uurida. Nii nagu eespool öeldud, siis tasuta teenused korjavad ja kasutavad ära kliendi infot, aga tasuline teenus ei näe põhjust selliseslt käituda. Nende ülesandeks on sind rohkem ohtudest eemal hoida ning privaatsena, sest sina oled nende tuluallikas.

Eesti VPN-teenus

Kõige paremini tuntud VPN pakkuja üle maailma on ilmselt NordVPN, kes pakub teenust igale võimalikule seadmele ning ühe paketi alla saab panna kuni kuus seadet. Hind on neil küll ehk kõige krõbedam võrreldes teiste pakkujatega, kuid selles hinnas sisaldub ka teenuseid mida tihti teistel pole. Parim pakkuja kui olete kiiruse järel, on aga hoopis ExpressVPN, mis on veidi odavam, kuid paljud eksperdid on ka kinnitanud, et tegu on kiireima privaatvõrgu pakkujaga.

Võttes eesmärgiks leida odav VPN teenus siis Ivacy on just seda. Ostes teenust korraga viieks aastaks, tuleb selle eest tasuda ühes kuus vähem kui euro! Nagu paljud teisedki, pakub Ivacy oma teenuse juurde ka paroolihaldajat, mis hoiab kõik teie paroolid salvestatuna ja krüpteerituna. Selle teenuse abil ei lähe paroolid meelest ära ning on kaitstud rünnakute eest tänu krüpteeringule.

Mis on parimad VPN-id mida turult leida võib?

Privaatvõrguteenuste pakkujate paremusjärjestus tihti sõltub sellest, mida kasutaja teenuselt soovib. Näiteks eelnevalt mainitud NordVPN on tihti parimate seas just oma privaatsuse ja turvalisuse poolest, kuid teenusepakkujaid on ka palju teisi. Järgnevalt tooksingi välja mõned erinevad pakkujad ja nende eelised.

  • Surfshark – piiramatu hulk seadmeid ühe tellimuse kohta, madal kuutasu ja üleüldiselt üks turvalisemaid pakkujaid.
  • Private Internet Access VPN – üpris kiire teenus Windows platvormil, kuid jääb vajaka muudel seadmetel.
  • IPVanish – Androidile keskendunud pakkuja, kellel on muljetavaldav kasutajatugi.
  • Atlas – AES-256 krüpteeringuga, üpris uus teenuspakkuja, kuid kiirelt arenev ja taskukohane.
  • PureVPN – rohkem kui 6500 serverit, mis jaotatud 78 riigi vahel, nende hulgas mitmed tsensuuritud sisuga.

Kuigi teenuspakkujad, kes teenuse eest raha ei küsi limiteerivad kasutamist andmemahu või saadavalolevate asukohtade poolest, on see siiski hea variant inimesele, kes varem VPN-i kasutanud ei ole. TunnelBear on üks neist, kes annab ligipääsu kõigele, kuid maksimaalselt saab kasutada ainult 500MB andmemahtu, mis tihti pole piisav ka ühe filmi vaatamiseks. Seega saab tasuta ka väga edukalt kasutada virtuaalvõrgu teenuseid, ent tihti on peale pandud limiteeringud.

Kuidas leida omale parim VPN’d?

Virtuaalvõrguäri toimub peamiselt interneti teel, kontoris seda lepingut sõlmida ei saa. Alustuseks tuleks liikuda veebilehele, kus oma valitud pakkujaga saab tutvuda ja võrrelda erinevaid hinnapakkumisi. Seejärel tuleb ainult edastada oma makseandmed ja saab alla laadida äppi, kuhu konto tehes ja sisse logides saab koheselt pakutavaid teenuseid kasutama hakata.

Omale parima VPN’i leiad, kui jälgid kahte kõige peamisemat tegurit, mis on seotud antud teenusega. Nii nagu eespool sai räägitud punktidest, millega tuleks arvestada, siis kordamine on tarkuse ema. Üks peamisi tegureid, mis tuleks ülevaadata on privaatsus. On oluline, et sa võtaksid kõige pealt ette oma eesmärgid, milleks sa soovid teenust kasutada ja kas see on piisavalt oluline ning alles seejärel jälgida teenusepakkuja punkte. Sellele järgnevad hind ja kvaliteet. Kvaliteedi alla saab liigitada asukoha ja kiiruse ning selle kui tõhus on teenus kaitsma oma kasutaja andmeid.

Milleks kasutada VPN-i?

Peale teenuse ostu ja äpi alla laadimist peaks kasutamine olema üpriski lihtne. Äpi avamisel kuvatakse kaart, kus mitmele riigile on märgitud erinevad asukohad. Valides asukoha saab edasi valida serveri, mille kaudu end ühendada internetti. Seejärel tasuks vaadata, kas VPN ka töötab. Selleks on olemas mitmed veebilehed, mis näitavad ära praeguse virtuaalse IP asukoha. Kuid milleks saab VPN-i veel kasutada peale veebis surfamiseks?

  • Ettevõttesisese võrk – tavaliselt tähendab see seda, et väljaspool ettevõtte sisevõrku ei pääse ligi ettevõtte kontodele ja võrgule, näiteks e-postid, programmid jms.
  • Privaatsus – tavaliselt kasutatakse, kui inimene külastab lehti, mida ta ei soovi oma seadme ajaloos lasta tuvastada.
  • Piirangutest mööda hiilimine – kui on vaja külastada mõnda riigi lehte, kes on juurdepääsuõigused lubanud vaid oma riigi elanikele.
  • Torrentite allalaadimine – kasutatakse tihti, kui inimene soovib alla laadida mõnda filmi või mängu, mida tegelikult ei ole lubatud ilma ostmiseta teha.

Miks ei peaks kasutama?

Olenemata sellest, et VPN’i kasutamine on kasulik, kui soovid midagi privaatselt teha ja selleks ka jätta, leidub ka igal heal mõni halb külg, miks seda tegema ei peaks. Nii ei pääse halvast ka käesolev teenus. Isegi kui sa ei ole kunagi sellele mõelnud, miks ei peaks VPN’i kasutama, siis allpool saad teada mõned põhjused, küsimusele miks.

Teenus on kohati üpris aeglane, mistõttu on välja kuulutatud kiire kiirus/reageering tühipaljas lubadus. Ühel lihtsalt põhjusel, milleks on see, et sinu andmed liiguvad läbi spetsiaalselt loodud serveri, mis võib tekitada aeglasema internetiühenduse ja kiiruse. Samuti võib teenus muutuda ebastabiilseks, mistõttu võib ühendus katkeda kõige olulisemal ajal ja nii mitu korda. Nii ei saa olla kasutaja piisavalt kindel, et teenus teda järgmisel korral alt ei vea.

Mitu riiki on ka sama teenuse pannud VPN-i kasutamise keelu alla, mispärast võib juhtuda, et seda kasutades oled vastuolus seadusega. Sellisel juhul on riigil, kus on see keelustatud sind võimalus trahvida ning trahvida suurused võivad küüdida suurte summadeni. Samuti võib ka juhtuda, et sinu teenus blokeeritakse, sest selle kasutamine on vastaval saidil keelustatud, et teiste riikide kasutajaid eemal hoida.

Kokkuvõtvalt VPN-st

VPN teenuse puhul on tegemist spetsiaalse võrgutikuga, mis on loodud, et inimene saaks oma huvides internetis surfata privaatselt, ilma, et temast jääks maha jälgi. Selleks, et teada, milline on parim teenus, mida endale soetada on tähtis uurida erinevaid pakkujad, pole tähtis, kas on tasuline või tasuta, sest mõlemal võivad olemas plussid ja miinused.

Suurimad teenusepakkujad, keda soovitatakse kasutajatele on tavaliselt kasutatavad nii mobiilsis kui ka arvutis, mistõttu on võimalus kliendil võimalus ennast ohtudest päästa ja olla privaatne igakell, olenemata tema asukohast. Samas on tähtis meelespidada, et VPN-i kasutamine ei ole alati kasulik, sest erinevate teenuste puhul võib see muutuda aeglaseks, ebastabiilseks, on seadusega vastuolus või blokeeritakse külastatava saidi poolt.

Lühidalt öeldes, on teenus korraga nii kasulik kui ka mitte, sest olenevalt olukorrast tuleks käituda erinevalt. Kui leiad, et sinu jaoks on tähtis olla kaitstud ning privaatne ja anonüümne, siis on soovitatav kasutada artiklis nimetatud teenust, kui arvad teisiti, siis võid olla kindel oma soovile.

Igaühel on õigus otsustada, kas tema jaoks on tähtis tasuta ja kiirelt kättesaadav teenus või tasuline ning mitmeid kordi kontrollitud. Omale parima leiad, kui tead millised on sinu eesmärgid, kui palju oled nõus teenuse eest tasuma ning kui kvaliteetne on sinu välja valitud teenus, mida soovid kasutada.