Kuidas säästa kodus elektrit?

Viimase aja kõrgete elektrihindadega on aina aktuaalsemaks muutunud elektri tarbimise vähendamine. Täpsemalt just igapäevase elektri tarbimise pealt raha säästmine. Kuidas selline asi võimalik on ilma, et peaks oma igapäevaseid tegevusi täielikult muutma ja et ei peaks hakkama õhtusööki küünlavalgel sööma.

Kas sina tead millised seadmed sinu kodus elektrit tarbivad?

Üllatusena võib tulla asjaolu, et kodus on oodatust rohkem seadmeid mis igapäevaselt elektrit tarbivad. Olgu see siis näiteks helisüsteem, mängukonsool, lauaarvuti, valvesüsteemid ja mitmed muud seadmed. Selge see, et valvesüsteemi vooluvõrgust lahti naljalt ühendada ei tahaks. Aga kuidas on lood näiteks mängukonsooliga mida kasutatakse kord nädalas? Tihti jäetakse telefoni laadija pistikusse isegi pärast telefoni lahti ühendamist. See võib tulla mõnele suure üllatusena, kuid vooluvõrku jäetud laadija kasutab samuti elektrienergiat. Küll vähesel määral, kuid siiski mõjutab see sinu igakuist elektriarvet. Selleks, et teada saada kui palju energiat sellised väikesed elektroonikaseadmed elektrit tarbivad, võib osta pistikupesadele arvesti. Arvesti näitab koheselt ära milline seade kõige rohkem energiat tarbib ning kui palju elektrit täpselt kulub. Selle info põhjal saab suurima elektritarbija koheselt vooluringist lahti ühendada ning kui kasutuseks läheb saab selle ju alati tagasi panna. Kui tegemist on seadmetega mida tihti ei kasuta ning mis pole eluks vajalikud, võib neid vooluringist lahti ühendatuna hoida.

Elektri tarbimist saab ajastada

Seda nippi saavad kasutada need inimesed, kelle elektripakett järgib elektribörsi hindasid. Elektrit säästa võivad muidugi kõik, aga just elektritarbimise ajastamine on kõige tulusam neile, kes on enda elektripaketiks valinud börsipaketi.

Elektri börsipakett on kõige mõistlikum valik neile, kes on nõus võtma riski ning oma elektritarbimist ajastama ning jälgima. Börsipaketi eeliseks on see, et kui tarbimine ajastada võimalikult odava hinnaga ajale siis on tarbimine väga odav. Kuid kui hinnad on pidevalt kõrged ning kodus on palju seadmeid mis palju elektrit tarbivad siis see võib lõppeda meeletult suurte elektriarvetega.

Fikseeritud hinnaga paketi puhul on elektri börsihinnast olenemata igal tunnil sama elektri hind. See tähendab, et kui tarbimine on iga kuu sarnane siis on ka arved igakuiselt samasugused ning elektri tarbimist ei ole vaja ajastada.

Tulles tagasi elektri tarbimise ajastamise juurde.

Esimeseks ning kõige tähtsamaks tegevuseks selle juures on elektri börsihindade pidev jälgimine. Informatsioon elektri hetkehindade kohta on saadaval internetist ning need on kõigile avalikult nähtavad. Seega, kui sinu elektri pakett järgib elektri börsihinda siis on see just peamine abimees elektrihinna jälgimisel.

Kui elektri börsihind on teada saab hakata oma elektritarbimist planeerida. Näiteks kui elektri hind on öösel kella kümnest kuni üheni odav, siis on paras aeg pesumasin pesema panna. Sama käib näiteks nõudepesumasina kohta. Kui suurimad elektritarbijad tööle panna vaid siis kui elektri hind on madal võib sellest palju kasu olla. On teada, et veerand majapidamistes kasutatud energiast kulub just pesumasinate ja nõudepesumasinate peale.

Üks suurimatest elektritarbijatest on pesukuivati. Pesukuivati kasutamiseks tuleks kindlasti valida aeg, mil elektri hinnad on madalamad.

Energia säästmine võib olla lihtne, kui seda teha õigesti ning oma rutiini sisse harjutada selliste asjade jälgimine.

Vanade kodumasinate välja vahetamine

Ka uuemate kodumasinate soetamine võib aidata säästa elektrit. Kas sa oled teadlik kui palju sinu pesumasin elektrit tarbib? Mis on selle pesumasina energiamärgis?

Energiamärgis on hea indikaator sellest, kas see kodumasin on energiasäästlik või on see pigem halb sinu rahakotile ja elektriarvetele. Valides uut kodumasinat on seda alati hea arvesse võtta.

Erinevatest katsetes on tulnud välja, et vanad külmkapid võivad kulutada ühes kuus lausa 100 euro eest elektrit, samal ajal kui uutel seadmetel on kulu keskmiselt 30 eurot kuus. Soorita oma kodus samasugune lihtne katse ja saad vastuse küsimusele, kas on ehk aeg soetada uus külmkapp või pesumasin.

Kodumasinate välja vahetamine võib algul olla päris kulukas tegevus, aga aja pikku on sellel vaid positiivne mõju sinu igakuistele elektriarvetele. Samuti vajavad uued kodumasinad vähem parandamist ning ka sellega hoiad sa koheselt raha kokku. Energia säästmine kodus algab energiasäästlikest kodumasinatest ning elektroonikast.

Liikumisandurite kasutamine kodu ümbruses ja ruumides kus tule kustutamine tihtipeale ununeb

Kui tihti tuleb ette olukordi kus näiteks garaažis ununeb tuli põlema ning sa avastad selle alles järgmisel hommikul? Või näiteks olukord, kus maja esine tuli jääb põlema ning põleb ka siis kui seda päriselt vaja ei ole. See kulutab väga suurel määral elektrienergiat ning suurendab igakuiseid elektriarveid.

Sellistes olukordades on suureks abimeheks liikumisanduritega töötavad lambid. Sellised lambid lähevad põlema vaid siis kui sa seal läheduses liigud ning kustuvad natukese aja möödudes ise. Selliste anduritega ei pea sa enam mõtlema sellele kas tuli sai ikka kustu. Eriti mugav ja mõistlik on selline lahendus näiteks garaažis, esikus, maja ees või treppidel kus pidevat liikumist ei toimu ning kus võib tuli põlema ununeda.

Lambipirnide vahetamine energiasäästlikumate pirnide vastu

Kuna Eestis on pimedat aega üsna palju, kasutame me väga palju erinevaid valgusteid. Kui valgustid on suured elektritarbijad siis kajastub see ka suuresti igakuisetes elektriarvetes. Kui aga nende valgustite pirnid vahetada energiasäästlike ning uute vastu võib sellel olla väga positiivne mõju juba järgmisele elektri arvele. Pealegi ei nõua säästupirnide ostmine erilist investeeringut ning selliste väikeste sammudega on elektri säästmine eriti lihtne. Alustada võib kasvõi nendest valgustitest mida kõige rohkem iga päev kasutatakse, olgu see siis elutoas või köögis.

Ökonoomsemate režiimide valimine

Nagu on teada, kaasutavad nõudepesumasin ja pesumasin kõige rohkem elektrit majapidamises. Selleks, et seda vältida võib manuaalist üles otsida informatsiooni nende kõige ökonoomsemate režiimide kohta. Säästlik töörežiim on tihtipeale loodussõbralikum ning energiatõhusam. Selle jooksul kasutab masin külmemat vett ning tarbib seejärel vähem elektrit. Kus juures, enamik elektrit lähebki vee soojendamisele.

Tihtipeale kestavad ökonoomsemad režiimid veidi kauem kui tavalised, aga kui pesu pesemine on ööseks planeeritud siis pole pesu pesemisega kuhugi kiiret. Pealegi, kui masinal on ka taimer, saab pesu pesemise ajastada täpselt hommikuks, et pesu liiga kaua masinas ootama ei peaks pärast pesemist.

Pesumasin ja nõudepesumasin ei pruugi olla ainukesed kodumasinad millelt võib ökonoomse režiimi leida. Sama tehnikat tuleks katsetada ka kuivati ja veekeetjaga kui elektri hinnad on parasjagu kõrged ning elektritarbimist on vaja vähendada.

Vaata üle oma kodu soojapidavus

Kui hästi hoiab sinu kodu sooja? Kas külmadel talvekuudel on sinu küttearved meeletult suured ning toas ei tundu kunagi piisavalt soe olevat? Kas toas olles tunned nagu puhuks mõne akna vahelt tuul läbi ja toas on koguaeg tuuletõmbus? Kui vastasid mõnele nendest küsimustest jah, siis tuleks kiiremas korras üle vaadata sinu kodu soojapidavus.

Kui sinu kodu küttes ei püsi see soojus kuidagi seintest seespool, siis on aeg hakata mõtlema kodu renoveerimisele.

Kütmisele kulub kõige suurem osa kogu kasutatavast elektrist, ja kui küttekehad peavad koguaeg töös olema, et tuppa sisse puhuvat külma kompenseerida, siis võivad igakuised elektrikulud kasvada meeletult suureks.

Kui aga on näha, et vanad aknad ei hoia enam sooja nii hästi kui varem, on mõistlik kardinatega toas sooja kinni hoida. Nimelt kardinad akende ette tõmmates tekib justkui lisakaitse külma eest ning aknast läbi tungiv tuul ei jõua tuppa. Kuid see ei ole kõige parem ning tervislikum lahendus, sest pikas perspektiivis vajaksid sellised vanad ja väsinud aknad siiski vahetust.

Kuid aknad ei pruugi olla suurimaks murekohaks mitte soojuse kinnihoidmisel. Samamoodi võib külm ja tuul tulla läbi põranda, kui tegemist on oma majaga. Kui põrandad on külmad, siis ei pruugi alati villased sokid aidata, sest kodus sees olev temperatuur langeb kohe kui radikad ennast vahepeal välja lülitavad.

Kui tunned, et sinu kodus võib olla probleem külmaga, siis tasub kindlasti hakata üle vaatama ülaltoodud murekohti, et teha kõik võimalik selleks, et toasoe õue ei pääseks.

Elektri säästmine on lisaks oma tervise hoidmisele suur boonus kui maja on korralikult soojustatud ning hästi hoitud.

Kokkuvõte – elektri säästmine kodus

Loodame, et nendest nippidest oli elektriarvetelt säästmiseks abi. Olgu tegemist kas vana kodumasina väljavahetamisega või mittetöötavate elektroonikaseadmete vooluringist väljatõmbamisega- eesmärk on üks, ja see on liikuda rohelisema jalajälje ning suurema energiatõhususe poole. Mida energiatõhusam on teie elamine seda väiksemad on ka teie igakuised elektriarved ning mida väiksemad on teie elektriarved seda rohkem jääb vaba raha muude tegevuste jaoks, milleks muidu vabu vahendeid pole.