Must Reede 2022 pakkumised

Must Reede on USAst 1950ndatel aastatel alguse saanud kaubanduslik traditsioon, mille eesmärk on hullutada kliente täiesti pööraste allahindluste ja pakkumistega. Suur kaubanduspüha on alates 2005. aastast olnud USA kõige kasumlikum päev kõigile ettevõtetele. Traditsioon on kiirelt levinud üle maailma. Nüüd on Black Friday populaarne ostupüha ka Eestis, kus seda tuntakse Must Reede nimega. Must Reede pole aga ainus kaubanduspüha, mida tähistatakse – pärast Musta Reedet tuleb selline päev nagu Cyber Monday. Cyber Monday on samamoodi allahindlustele pühendatud päev, kuid see keskendub rohkem e-kaubanduse allahindlustele, kuna aastate jooksul on valdav osa kaubandusest internetti kolinud. Paljud poed pakuvad allahindlust kogu nädala vältel ning ei piirdu vaid ühe kaubapäevaga.

Black Friday ja Cyber Monday Eestis

Eestis tähistatakse USAst alguse saanud ostupühi alates 2005ndast aastast, kuid tõelise buumi tõid 2010ndad aastad, sest siis kasvas ka e-kaubanduse osakaal Eesti turul. Tänapäeval ei pea enam ostude sooritamiseks kodust välja minema – internet on täis erinevaid katalooge ning postiteenuseid, mis vajalikud kaubad iga kell koduuksele toimetavad. 2020. aasta tervisekriis pani küll kaubanduskeskused lukku, kuid kasvas samas internetimüügi osakaal. Black Friday ja Cyber Monday ajastus on suurepärane, sest on võimalik soetada jõulukingitusi väga soodsate hindadega.

Must Reede ja parimad pakkumised Eestis

Artikli eesmärk on koondada Eesti turu parimad pakkumised, et saaksite kiiresti ja mugavalt soovitud kaupasid võrrelda. Tahame eraldi välja tuua mõned nõuanded, kuidas valida parimad Black Friday ja Cyber Monday diilid. Pidage meeles, et Must Reede ja Cyber Monday esinevad kõikvõimalikes kaubakategooriates – elektroonika, kosmeetika, toidukaubad jne. Keskendume parimatele internetipoe pakkumistele Eestis. Pidage meeles, et Eesti Black Friday ja Cyber Monday pakkumised võivad erineda USA pakkumistest. Tihti saab kaup ka kiiresti otsa, seega tasub kiirustada!

Must Reede parim kaubavalik

Traditsiooniliselt tähistatakse Musta Reedet just elektroonikapoodides, kuid ka riidepoed on selle traditsiooni üle võtnud. Must Reede on oodatud kaubapäev, kuid pakkumised on tihti salastatud ning konkreetne allahindluse protsent avaldatakse vaid Musta Reede päeval. See valmistab klientidele mõnusa üllatuse ja lisab ka ootusärevust. Aastal 2021 on Black Friday kuupäev 26.november. Üha enam ettevõtteid liitub Must Reede soodustustega, kuna tegemist on ülemaailmse kaubanduspühaga. Kahjuks on 2020. ja 2021. aasta koroonapandeemia jätnud oma jälje ning tekkinud on ootamatud tarneraskused. Seetõttu püüavad paljud ettevõtted hajutada Musta Reede pakkumisi kogu novembrikuule, mitte ainult ühele päevale.

Mis on Must Reede?

Must Reede on USAst alguse saanud traditsioon. Üle 50% maailma riikidest on selle soodustuse võtnud ka enda kaubanduse traditsiooni. Algselt arvati, et nimi on liiga sünge ning võib ajaloolises kontekstis halvasti kõlada. Kuid tegelikult see nii ei läinud ning nüüd naudivad müügimehed edukat müügiperioodi kõikjal üle maailma. Must Reede ja sellele järgnev nädalavahetus on kaubandusele suurepärane periood, mil inimesed ostavad mitusada protsenti rohkem kui mistahes muul perioodil, isegi rohkem kui jõulude eelsel ostlemisel. Koroona on samas nõudnud kaubanduskeskustelt muutusi, et rahvas paremini hajutada ning välistada nakkusohtu. Kuigi inimesed endiselt naudivad kaubanduskeskustes šoppamist, peab seda tegema hajutatult ja kindlatel aegadel, järgides ohutusnõudeid.

Must Reede ja negatiivne tagasiside

Paljud inimesed on avaldanud arvamust selle kommertspüha vastu. See olevat massihüsteeria ning USAs on sellel päeval olnud isegi hukkunuid, sest inimesed lihtsalt jooksevad pakkumistele tormi ning ei arvesta teistega. See on alati tekitanud poe pinnal väga palju konflikte. Lisaks arvavad paljud, et see on teenindajate jaoks väga kurnav päev ning nad peavad töötama kauem ilma igasuguste lisatasudeta või boonusteta. Eestis ei ole kaubanduses surmajuhtumeid Musta Reede ajal registreeritud. Võimalik, et see tuleneb sellest, et Eesti kaubanduses olevad pakkumised Black Friday ja Cyber Monday ajal on väga tagasihoidlikud võrreldes USAga ning sageli ei saa kauba tavahinnast isegi poolt alla. Samuti on Eestis kritiseeritud kauplejaid, kes vahetult enne Musta Reedet hindu tõstavad, et seejärel müüa nad originaalhinnaga maha soodushinna pähe. Alatuid kaubandusvõtteid leiab samas kõikjalt ning ei tasuks paari üksiku halva näite põhjal suuremaid üldistusi teha.

Must Reede ja selle ajalugu

USAst alguse saanud traditsiooni tähistatakse tänupühade ajal. Tänupühad omakorda tähistavad jõulueelse perioodi algust. Siis hakkavad ameeriklased ette valmistuma jõulupühadeks – kaunistama kodu, ostma kingitusi jne. Musta Reede eesmärk on pakkuda tavapärasest kõvasti soodsamaid tooteid. See annab hea võimaluse sooritada jõulukingitusi, samas annab ka hea võimaluse osta midagi suuremat, nagu mõni kodumasin, mida varem kalli hinna tõttu osta poleks saanud. Samuti on Must Reede päev, millal poed on tavalisest kauem lahti. See võimaldab ostlejatele šoppamiseks pikemat aega ning samas suurendab kauplejate käivet ja kasumit.

Must Reede Eestis

Must Reede ehk Black Friday on alati kuu viimase neljapäeva järgne reede. Aastal 2021 on selleks kuupäevaks 26.11! Must Reede ja sellega seotud allahindlused tulid Eestisse 2005ndal aastal, kuid tõelise populaarsuse saavutas alles 2010ndatel. Tavaliselt tegid kaubanduskeskused üsna tagasihoidlikke allahindlusi ning inimesed ei olnud sellest eriti huvitatud. Nüüd aga pakuvad kauplejad suuremaid allahindlusi, lisaks on kasvanud e-kaubanduse osakaal tunduvalt. See aga tähendab, et ka Eestis saab Mustal Reedel osta päris arvestatava allahindlusega tooteid. Ostupüha ainuke miinus on see, et see toimub kuu lõpus, mis tähendab, et paljudel, kellel palk laekub kuu alguses, võib raha juba otsas olla. Samas on kauplejad selle peale mõelnud ning paljudes kohtades saab suuri allahindlusi nautida kogu novembrikuu jooksul.

Must Reede e-kaubanduses

Koroonakriisi tõttu kasvas e-kaubanduse osakaal aastal 2020 tohutult. E-poed tähistavad Musta Reedet suurepäraste pakkumistega. Eelkõige elektroonikapoed ning riidepoed, kuid viimastel aastatel on ostupüha tähistamas ka kosmeetikapoed, toidupoed, erinevad kataloogid jne. Kahjuks on e-kaubanduse kiire kasvuga ka negatiivne pool kaasas käimas – nimelt tellimuste tohutu hulga tõttu pole kauplejal alati võimalik kaup kliendile mõistliku aja jooksul kätte toimetada. See tekitab rahulolematust, kuid tihti pole pelgalt kaupleja süü, sest koroona pandeemia on tekitanud ülemaailmsed tarneraskused kõikjal valdkondades.

Tüüpilised Musta Reede pakkumised ja diilid

Nagu varemgi mainitud, on Must Reede eelkõige ostupüha just elektroonika ja kodumasinate kauplustes. See tähendab, et inimesed võivad soodsamalt soetada nii uusi kodumasinaid kui ka välja vahetada vanad tarbeesemed. Must Reede võib olla suurepärane võimalus soetada ammu ihaldatud nutitelefon või arvuti, samuti proovida osta mõni kodumasin, mida te kunagi kasutanud pole, näiteks mõni köögikombain või korralik blender. Paljud inimesed koguvad pikka aega raha, et välja vahetada näiteks rikki läinud pesumasina või nõudepesumasina. Kuid Musta Reede pakkumised võimaldavad soetada need tavapärasest palju soodsama hinnaga, võimaldades raha säästa. Keskmiselt on Musta Reede allahindlused Eestis 50%.

Musta Reede reisidiilid

Üks ihaldusväärsemaid pakkumisi Musta Reede ajal on reisibüroode diilid – erinevad reisipaketid, lennupiletid, allahindlused hotellidele jne. Kuna Must Reede toimub novembris, mis Eestis on tavaliselt külm ja pime aeg, on hea aeg osta endale mõni väga soodne soojamaareis. Eestis on selleks küllalt palju erinevaid valikuid. Üha enam eestlasi eelistavad osta kõik-hinnas pakettreiside pakkumisi, kuid mõned eelistavad ka iseseisvalt reisida, ostes vaid lennupiletid. Seetõttu leiab Musta Reede pakkumisi mõlemas valdkonnas. Paljud reisibürood pakuvad isegi kuni 80% allahindlusega diile. Pakkumistega saab tutvuda konkreetse reisibüroo koduleheküljel.

Musta Reede pakkumised lastekaupadele

Kuna Must Reede on ostupüha, mis traditsiooniliselt toimub novembris, on see hea aeg soetada lastele kaupa. Mitte ainult laste mänguasjad, vaid ka riided ja jalanõud saab sellel ajal palju soodsama hinnaga soetada. Lastekaubad on üldjuhul kallid ning kuna lapsed kasvavad kiiresti, jääb kaup tihti kasutamata. Samuti aktiivsemad lapsed määrivad ning lõhuvad asju palju kiiremini. Kuna novembrile järgneb detsember ehk jõulukuu ning jõulud on laste jaoks eriline ja maagiline aeg, siis saab ka jõuluvana kingikotti midagi just Musta Reede ajal soetada. Eestis hakkavad traditsiooniliselt ka päkapikud varem käima ning ka selle tarbeks on Musta Reede ajal hea kingitusi osta.

Musta Reede pakkumised toidukaupadele

Kuigi restoranidele Black Friday ostupüha tavaliselt ei kehti, võivad ka nemad mõnikord osa võtta ja teha selleks päevaks erilisi pakkumisi. Siiski, toidupoed on viimastel aastatel üha aktiivsemalt ostupühast osa võtnud. Tavaliselt pakuvad toidutootjad suuri soodustusi juba populaarsetele kaupadele, samuti on võimalik sooritada kombo-oste. Mõned tootjad otsustavad just sellel ajal välja lasta uusi tooteid – näiteks jõulutoitu ja maiustusi. Maiustused on väga populaarne kaup, sest läheb hästi peale nii täiskasvanutele kui ka lastele. Samuti saab soodsamalt soetada nii liha- kui ka piimatooteid. Viimastel aastatel on taimetoidu osakaal turul väga palju suurenenud. Kui te pole veel jõudnud taimsete ja vegan toodetega tutvust teha, võivad Musta Reede pakkumised selleks hea võimaluse anda!

Musta Reede pakkumised elektroonikapoes

Elektroonikata on tänapäeval väga raske oma elu ette kujutada. Kuigi varem oli igas kodus mitu erinevat elektroonikaseadet, nagu näiteks muusikakeskus, raadio, fotokaamera ja videokaamera, samuti lauaarvuti – siis tänapäeval on nutitelefon asendanud kõik tooted ning on kõik ühes vidin. Paljudes peredes pole enam lauaarvutit – on vaid sülearvutid ja tahvelarvutid. Kuid nutitelefonid on endiselt populaarsemad elektroonikatooted, sest on võimelised asendama nii palju erinevaid masinaid. Ka suur osa e-ostudest sooritatakse just telefonis, sest see on mugav, lihtne ja kiire. Samuti on populaarseks saanud erinevad tervise ja spordiga seotud elektroonika kaubad – näiteks pulsikell ja vererõhuaparaat. Tagasi au sisse on tulnud erinevad mängukonsoolid. Muusikasõbrad armastavad osta juhtmeta kõrvaklappe. Kõiki neid populaarseid tooteid saab Musta Reede ajal e-poest palju soodsamalt tellida!

Musta Reede mõju majandusele

Must Reede on ülemaailmne ostupüha, mis mõjutab majandust päris korralikult. Näiteks Pakistanis kasvab sellel ostupüha nädalavahetusel ligi kümme tuhat protsenti! Ülemaailmselt on tarbimise kasv umbes viissada protsenti suurem kui tavaliselt! Musta Reede pakkumised ja soodustused erinevad loomulikult riigiti, kuid keskmiselt on need 40%-70%. Kindlasti leiab parimad pakkumised just USAst, kust ostupüha traditsiooniliselt alguse sai, kuid ka muud riigid on mõistnud, et konkurentsieelise säilitamiseks ning kasumi kasvatamiseks on vajalik kliente heade allahindlustega meelitada. Nagu varemgi mainitud, mõjutab Must Reede eelkõige elektroonikakaupasid, kuid see on väga populaarne ka riideäris ning kõikvõimalikes muudes valdkondades.

Musta Reede pakkumised mängumaailmas

Mängimine ja arvutimängud pole enam ammu ainult laste ja noorte rõõm. Paljud täiskasvanud on professionaalsed mängijad ja mängurid ning teenivad sellega võistlustel kopsakaid summasid. Mängufirmad on sellega arvestanud, mistõttu leiab Musta Reede pakkumiste arsenalid palju erinevaid soodustusi. Sellel perioodil saab soodsamalt osta erinevaid mänge näiteks Steamis, mis on populaarseim mängude kataloog internetis. Muidugi ei tähenda see, et ainult arvutimänge saab soodsamalt osta. Paljud eelistavad kodus mängida erinevatel mängukonsoolidel. Seetõttu on ka mängukonsoolide tootjad otsustanud Musta Reede ajal oma tooteid soodsamalt müüa. Mustal Reedel leiab palju soodsaid diile just näiteks PlayStationile, mis on väga populaarne kaubaartikkel.

Musta Reede pakkumised mööblile ja kodusisustusele

November on hea kuu kodu remondi ja sisustamise jaoks, sest Musta Reede raames leiab palju suurepäraseid pakkumisi näiteks mööblipoodides ja erinevates sisustuskauplustes. Kuna november on Eestis tavaliselt pime ja kõle kuu ning kui reisile pole võimalik mistahes põhjusel minna, aitab kodu värskendamine kindlasti tuju tõsta. Mustal Reedel leiab häid pakkumisi, mille eest soetada endale koju uus mööbel, tapeet, sisustus, lambid jpm põnevat.

Musta Reede pakkumised raamatutele

Eestlased on statistika järgi kõige agaramad lugejad Euroopas. Põhjuseks võib olla nii kõrgem haridustase kui ka pikemad tubased perioodid ilmastiku tõttu. Musta Reede pakkumisi leiab raamatupoodidest küllaga. Paljud inimesed eelistavad looduse säästmise ja kodus ruumi kokkuhoidmise nimel osta hoopis e-raamatuid. E-raamatuid saab tänapäeval soetada pea igast klassikalisest raamatupoest, selleks tuleb need e-poest lihtsalt tellida ning .epubi formaadis oma e-lugerile alla laadida. Raamatud on ka suurepärane kingitus. Eriti oluline on see lastele, kes saavad interaktiivseid ja kaasaegseid raamatuid kasutada.

Musta Reede pakkumised spordikaupadele

Sport ja liikumine on tervisliku elu lahutamatu osa. Koroona pandeemia algusajal läksid paljudes kohtades üle maailma jõusaalid ja muud treeningsaalid määramata ajaks lukku. Inimesed pidid treenima iseseisvalt kodus ning õues. Hantlite, sangpommide, koduste trenažööride jms tarvikute müük hüppas lakke. Samuti hakkasid inimesed massiliselt ühinema erinevate online programmidega, mille järgi saab kodus treenida. See mugav lahendus ning kasulik harjumus on jäänud siiani ning trend kestab edasi, isegi kui jõusaalid ja treeningklubid on uuesti avatud. Musta Reede ajal leiab hulganisti pakkumisi erinevatele sporditarvikutele, nii algajatele kui ka eliittreenijatele, mida saab mugavalt kodus kasutada. Samuti on kasvanud näiteks spordirõivaste ja matkasaabaste müük, kuna inimesed viibisid rohkem värskes õhus. Samuti tegi üllatavalt suure hüppe näiteks jalgrataste ja ka elektrijalgrataste müük, sest inimesed otsisid ja otsivad endiselt alternatiivseid ja tervislikemaid viise liikumiseks linnas ja linnast väljas.

Musta Reede pakkumised ehituskaupadele

Ehituskaubad on veel üks kategooria, mille müük aastatel 2020 ja 2021 hüppeliselt kasvas. Põhjuseks võis olla kindlasti see, et inimesed jäid massiliselt koju ning et mitte tegevusetult istuda, hakkasid kodus remonti tegema. Tänapäeval ei pea ühegi kauba soetamiseks otseselt kodust välja minema, nii on ka ehituskaubaga ja tööriistadega. Seetõttu tellisid inimesed endale koju tööriistakomplekte ja ehituskaupa ning tegid kodus remonti ja muid ümberkorraldusi. Ehitus on paljude inimeste jaoks ka hobi, näiteks vanade autode või kodude restaureerimine. Kahjuks aastal 2021 toimus nii mõnegi ehituskauba artikli jaoks suur hinnatõus. Musta Reede ajal saab ehituskauplustest ostelda tavapärasest madalama hinnaga pakkumiste hulgas ning see on hea diil näiteks algajatele ehitushuvilistele.

Musta Reede pakkumised nutiseadmetele

Nutiseadme all mõeldakse tavaliselt esimese asjana nutitelefone ja näiteks tahvelarvuteid, kuid tänapäeval on nutikas kõikvõimalik elektroonika, alates köögiseadmetest kuni tervise- ning spordi abiseadmeteni välja. Väga populaarseks on saanud näiteks pulsikell, mida inimesed kasutavad, et treenides oma südamerütmi ja muid tähtsaid näitajaid jälgida. Samuti on populaarne meditsiiniseade nutikas vererõhuaparaat, mida saab lihtsalt käele asetada ning mis tuvastab kiirelt ohtlikud muutused vererõhus ja südame rütmitöös. Sellised nutikad meditsiiniseadmed on tulevik ning aitavad päästa paljusid elusid, mis teeb need heaks kingituseks näiteks eakatele sugulastele.

Musta Reede pakkumised autokaupadele

Tänapäeva elu on raske ilma autota ette kujutada, kuigi on tekkimas palju alternaativseid liikumisvahendeid. Auto on paljude inimeste lahutamatu elu osa, olgu ta siis linna- või maakoha elanik. Kahjuks tähendab auto omamine pidevaid regulaarseid kulutusi ning need pole teps mitte odavamate killast. Musta Reede ajal saab auto jaoks soodsamalt kaupa soetada. Selleks võivad olla nii erinevad lisatarvikud kui ka varuosad. Samas müüvad autoesindused Musta Reede ajal ka autosid soodsamalt. Nii võib mõelda oma esimese auto soetamise peale just Musta Reede ajal, sest võib leida tõeliselt häid pakkumisi ning võite enda esimese unistuste auto leida just Musta Reede ajal mõnest kohalikust autoesindusest. November on hea aeg soetada autole erinevad hooldused, et talv muretult üle elada. Lisaks algavad näiteks erinevad rehvipakkumised juba kõvasti varem, sest alates 1.novembrist peavad Eestis sõitvad autod olema talverehvidega.

Musta Reede pakkumised kosmeetikale ja parfüümile

Mustal Reedel leiab väga palju häid pakkumisi just erinevatele meigitoodetele, -tarvikutele ja parfüümidele. Paljud brändid saab endale soetada pea poole hinnaga ehk 50% soodustusega, mis on suurepärane valik just kallimate toodete ja brändide soetamise jaoks. Kosmeetika ja parfüüm on alati ka suurepärane kingitus nii meestele kui ka naistele. Eestis on väga lai kosmeetikatoodete ja parfüümide valik just e-poodides, kuid kui otsustate tellida välismaalt, siis toimetatakse Eestisse kaup probleemidevabalt.

Musta Reede pakkumised jõulukingitustele

Jõulud on imeline aeg ja kingituste aeg. November eelneb detsembrile ehk jõulukuule. Kuigi ka jõulude eel tehakse palju soodustusi ja huvitavaid pakkumisi, ei suuda need üldjuhul Musta Reede ja Cyber Monday pakkumistega hinnaalandustelt konkureerida. Just seetõttu otsustavad paljud inimesed soetada jõulukingitusi just Musta Reede ajal. Selles pole midagi kummalist ja võib kokkuvõtteks isegi soodsam ja mugavam tulla. Sest Musta Reede ajal on kauplused just kauem avatud, kuid jõulupühade ajal vähem aega lahti ja suletud. See aitab kindlasti kokku hoida aega ja närve ning te ei pea jõulukingituste ostmist viimasele hetkele jätma.

Vallaliste päev 11.11

Kuigi eelöeldu põhjal võiks arvata, et Mustal Reedel šopatakse kõige rohkem, on tegelikult kõige suurem tarbimispüha hoopis Hiinas välja mõeldud vallaliste päev ehk 11.11. See päev on välja mõeldud 1990ndatel Hiina üliõpilaste poolt, kes otsustasid niimoodi tähistada vallaliste päeva. Vallalise elu tähistatakse ostlemisega ning seetõttu algavad Hiinas juba 11.novembril suured soodustused, mis kestavad Musta Reedeni. Kuna Hiinas on maailma suurim rahvaarv, ongi just nii võimalik, et sellel päeval tarbitakse protsentuaalselt kõige rohkem. Muide, vallaliste päeva soodustustest lõikavad kasu kõik ostlejad, ka perekonnad. Erilise buumi andis päevale Hiina suurkaupleja Alibaba aastal 2009. Eestis ei ole vallaliste päev eriti populaarne, kuid siiski on selle aja kampaaniatest võimalik osa saada, tellides just Hiina portaalidest endale kaupa.