Käesoleva aasta Eurovisioon on juba 67. Reeglina peetakse Eurovisiooni võistlus võitja kodumaal, kuid seekord on teisiti. 2022. aasta Eurovisiooni võitnud Ukraina ei saa kahjuks lauluvõistlust sõja tõttu läbi viia. Sellega seoses viiakse 2023. aasta Eurovisiooni lauluvõistlus läbi Suurbritannias Liverpoolis. Sloganiks on United by Music ehk muusika kaudu ühendatud.
Ajakava
Esimene poolfinaal toimub 9. mail, teine poolfinaal toimub 11. mail, ja finaal: 13. mail.
Õhtujuhtideks on Alesha Dixon, Graham Norton, Hannah Waddingham ja Julia Sanina.
Osalejad
Osalevad 37 riigi esindajad. Erinevalt 2022. aasta Eurovisioonist ei osale seekord Bulgaaria, Montenegro ja Põhja-Makedoonia.
Kes millises poolfinaalis osaleb?
Ukraina ehk korraldajamaa ja Euroopa Ringhäälingute Liidu suurimad rahastajad, niinimetatud “Suur 5” (Itaalia, Prantsusmaa, Hispaania, Suurbritannia ja Saksamaa) pääsevad otse 13. mail toimuvasse finaali.
Esimeses poolfinaalis osalevad Norra, Malta, Serbia, Läti, Portugal, Iirimaa, Horvaatia, Šveits, Iisrael, Moldova, Rootsi, Aserbaidžaan, Tšehhi, Holland ja Soome.
Teises poolfinaalis osalevad Taani, Armeenia, Rumeenia, Eesti, Belgia, Küpros, Island, Kreeka, Poola, Sloveenia, Gruusia, San Marino, Austria, Albaania, Leedu, Austraalia.
Võõrustaja-linn
Võõrustajaks on seekord Liverpooli linn, mis on UNESCO poolt saanud Muusikalinna tiitli. Liverpooli kogukonnasüdameks on ometi hoopis kaks jalgpalliklubi: Everton F.C. ja Liverpool F.C. See on suuruselt viies Suurbritannia linn, kus elab 2,2 miljonit inimest. Ka on Liverpool tuntud kui ansambli “The Beatles” kodulinn.
Liverpool oli Euroopa kultuuripealinnaks aastal 2008 ja seal on rohkem galeriisid ja muuseume kui tahes millises teises Inglismaa linnas peale Londoni.
Märkimisväärne on linna ühistranspordivõrk, mis on väga efektiivne. John Lennoni nimelise Liverpooli lennuvälja kaudu on linn ühendatud paljude erinevate maailma paikadega.
Toimumiskoht
Liverpool Arena, mida kutsutakse ka kui “M&S Bank Arena”, on seekordse Eurovisiooni toimumispaigaks. See asub Liverpooli keskuses, avati 2008. aastal ning mahutab kuni 11 000 pealtvaatajat. Sellel laval on esinenud terve rida üle maailma tuntud artiste nagu näiteks Andrea Bocelli, Elton John, Pink. Seni on kompleks võõrustanud umbes 8 miljonit külastajat ja seal on toimunud 4500 üritust.
Eurovisiooni küla Pier Heads
Pier Heads on ametlik festivaliala kogu 2023. aasta lauluvõistluse kestel. Seal saab näha artistide esinemisi, DJ-sid, korraldatakse eriüritusi ning toimub Bank Arenalt ülekantavate saadete avalik vaatamine.
Pier Headsi mahutavus on 25 000 inimest ja see on avatud kella 13:00-23:00 Briti aja järgi. Laupäeval, 13. mail suletakse küla kohe peale finaalvõistluse lõppu. Pier Heads on kõigile avatud. Kõik üritused on tasuta, välja arvatud laupäevane finaal.
Eurovisiooni küla on organiseeritud Euroopa Ringhäälingute Liidu ja Liverpooli linna poolt.
Mis ja milleks on EuroClub?
EuroClub on Liverpooli ametlik peopaik eriliste pidude, ametlike järelpidude ja osalejate esinemiste jaoks. See asub Camp and Furnace’is aadressil Greenland Street 67 ja on avatud reedest, 5. maist kuni laupäevani, 13. maini. Euroklubina suudab see igal õhtul võõrustada üle 2000 peokülastaja.
Rahvusvahelise fänniklubi Ühendkuningriigi filiaal ja selle sõbrad Ukrainast teevad koostööd Camp and Furnace’i ja parimate Eurovisiooni DJ-dega, et pakkuda üheksa õhtut Eurovisiooni muusikat.
Eesti esindaja Eurovisioonil – Alika
Alika Milova on noor eesti laulja, kes võitis 2021. aastal “Eesti otsib superstaari” saatesarja ja on edukalt osalenud mitmetel laulukonkurssidel. “Eesti laul 2023” võitjana on ta Eesti esindaja 2023. aasta Eurovisiooni lauluvõistlusel Liverpoolis ja esineb teises poolfinaalis. Tema poolt esitatav laul on “Bridges”, mille autoriteks on ta ise koos Nina Sampermansi ja Wouter Hardyga.
Eurovisioon 2023 esinejate tutvustus
Albaania
Albina ja Familja Kelmendi, “Duje”
Andekas laulja on pärit professionaalsete muusikute perest. Tema vanemad tutvusid muusika kaudu ning tema vend ja õedki võtavad kohad sisse Liverpooli laval. Nende poolt esitatav laul räägib armastuse rollist peres ja kuidas saada üle igast väljakutsest, mida elu pakub.
Armeenia
Brunette, “Future Lover”
Armeenia laulja ja laulukirjutaja on laulnud alates 4. eluaastast. 15-aastaselt kirjutas ta oma esimese loo ja 18-aastaselt avaldas debüütsingli “Love The Way You Feel”.
Ta on tüdrukutebändi En Aghjiknery (ThoseGirlz) liige, lisaks esineb ta koos Jerevanist pärit live-bändiga Project12, mis on tuntud eepiliste kaverite esitamist saatvate tanstuliigutuste järgi.
Austraalia
Voyager “Promise”
Tegemist on Perthist pärit viieliikmelise grupiga. Nad on suured Eurovisiooni fännid ja on püüdnud korduvalt osaleda alates 2015. aastast, mil Austraalia liitus Eurovisiooniga. Austraalia ringhäälinguorganisatsioon SBS oli nende entusiasmist nii võlutud, et valis nad Liverpooli ilma riikliku konkursita. Nende kitarrist on sündinud Šotimaal ja nad ise on Briti komöödiate fännid, nii et rohealal viibimise asemel võib neid ilmselt leida kuskil delegatsiooniruumides komöödiat vaatamas.
Austria
Teya&Salena “Who The Hell Is Edgar?”
Duo liikmed kohtusid, osaledes Austria talendišõul Starmania21. Hiljem panid nad laulukirjutamise laagris pead kokku ja ühinesid spetsiaalselt Eurovisioonil esinemiseks. Eurovisioonile pääsemise eelkonkursil jõudis Salena 2019 ja Teya 2020 teisele kohale.
Laulu kirjutasid nad tuginedes oma kogemusele naissoost laulikirjutajatena vallas, kus naised liigagi tihti ei saa teenitud tunnustust raske töö eest.
Aserbaidžan
TuralTuranX “Tell Me More”
Isa mõjutustel asutasid nad juba varakult bändi The Red Jungle. 60.-te ja 70.-te muusikast ja stiilidest inspireeritud kaksikud kandideerisid Aserbaidžaani esindamiseks Eurovisioonil. Nad valiti välja lauluga “Tell Me More”, mille nad kirjutasid koos sõprade Nihad Alijevi ja Tunar Taghijeviga.
Belgia
Gustaph “Because Of You”
Ta on muusikat teinud üle 20 aasta ja laulnud taustaks kahel varasemal Belgia esinemisel Eurovisioonil – 2018 ja 2021. Oma esimese plaadilepingu sõlmis ta juba 18aastasena ja tema singel pälvis Belgia Raadio 2 Zomerhiti auhinna aasta parima debüüdi eest. Tema koostöö tantsumuusikaprojektiga “Hercules & Love Affair” oli kriitikute poolt tunnustatud.
Horvaatia
Let3 “Mama ŠČ!”
See grupp on Horvaatias tuntud provokatiivsete esinemise poolest ja nad on esinenud ka alasti. “Let 3” on pärist Rijekast, Horvaatia pungi sünnikohast. Nad on tuntud oma veidrate riiete poolest ja on tänaseks välja andnud 10 albumit. Üks neist, “Nečuveno” (Kuulmatu), oli ainulaadne selle poolest, et plaat oli täiesti tühi – aga sellest hoolimata müüdi ruttu läbi.
Küpros
Andrew Lambrou “Break A Broken Heart”
Vaid 17-aastaselt sõlmis ta Sony Music Publishingis Maree Hamblioniga lepingu, millest sai alguse tema tee muusikamaailmas. Ta on aktiivne sotsiaalmeedias ja tema fännide hulk kasvab pidevalt. Nüüd on tal lepingud ka City Pop Recordsi ja Panik Recordsiga ning tal on kolm hittsinglit.
Tänavu esindab ta oma vanemate kodumaad – Küprost.
Tšehhi
Vesna “My Sister´s Crown”
Patricia Kaňok, tuntud laulja ja laulukirjutaja, on selle ainult naistest koosneva ansambli liider. Oma debüütalbumi “Pátá bohyně” (Viies jumalanna) tõid nad turule muinasjutust inspireeritud kontserdi ajal koos Praha sümfooniaorkestriga. See nomineeriti kiiresti Anděli auhinnale kui aasta avastus. Nende loost “Na Dračích Perutích” (Lohe tiibadel) sai raadiohitt.
Taani
Reiley “Breaking My Heart”
Ta on sündinud ja kasvanud Fääri saartel ning kogunud TikTokis üle 11 miljoni fänni. Tema 2021. aastal välja antud debüütsinglist “Let It Ring”, mis matkis suvalist iPhone’i vaikehelinat, sai pophitt. Lugu oli nii edukas, et kogus fänne ka Lõuna-Koreas edetabelites.
Soome
Käärijä “Cha Cha Cha”
Vantaast pärit räppar, laulja ja laulukirjutaja on tuntud selle poolest, et ta esineb ilma särgita. Kuigi muusikat on ta teinud juba aastast 2014, andis ta oma esimese albumi “Fantastista” välja alles 2020.
“Cha Cha Cha”- s on ühendatud räpp, elektrooniline muusika, metall ja šlaager etendusega, mis sisaldab peotantsu, neoonrohelist boolerojopet ja palju-palju puidust kaubaaluseid.
Loo kaasautoriteks on kaks tema sõpra: multiplaatina müünud produtsent ja laulukirjutaja Johannes ‘Kiro’ Naukkarinen ning produtsent Aleksi Nurmi.
Prantsusmaa
La Zarra “Évidemment”
Iseõppinud lauljatar toob Eurovisioonile hollywoodilikku glamuuri. Ta on kui ajatu diskokuninganna. Oma loo kirjutas ta kahasse kirjanik Benny Adamiga koos legendaarsete produtsentidega Banx & Ranx, kes on vastutanud megahittide eest, mida esitavad sellised nagu David Guetta, Dua Lipa ja Ellie Goulding.
Gruusia
Iru “Echo”
Tbilisis sündinud ja üles kasvanud 22 aastane Iru on juba varakult edu saavutanud. 11 aastasena võitis ta 2011. aastal noorte Eurovisiooni oma bändiga “Candy”.
Tänavu võitis ta The Voice Georgia ja pääses Eurovisiooni esindama.
Tema poolt esitatava laulu muusika autor on Giga Kukhianidze – mees, kes vastutab kõigi kolme Gruusias võitnud Junior Eurovisioni laulu, sealhulgas Candy Musicu, eest.
Saksamaa
Lord of the Lost “Blood & Glitter”
Hamburgi bändi saadab peadpööritav edu: nende viimane Euroopa turnee müüdi täielikult välja ja viimane album (samuti pealkirjaga Blood & Glitter) tõusis Saksamaa edetabelite tippu pärast vaid 6-päevast ettetellimist. Lord of the Lost kiirustab Liverpoolist Iron Maidenit tuurile toetama.
Kreeka
Victor Vernicos “What They Say”
Noormees on pärit väga musikaalsest perekonnast. Laulja kreeklannast ema mängib klaverit ja taanlasest isa mängib trompetit. Victor ise on uhke nii oma kreeka kui ka skandinaavia juurte üle. Tema stiili on mõjutanud näiteks Ed Sheeran, John Mayer ja Coldplay. Muuseas, ta on noorim artist, kes on Kreekat Eurovisiooni lauluvõistlusel esindanud.
Island
Diljá “Power”
Ta sai Islandis tuntuks 2023. aasta alguses oma lauluga “Söngvakeppnin” (Islandi rahvuslik finaal) “Power”. Ootamatult suurele lavale sattumine on paljudele raskeks väljakutseks, kuid Diljá sai kiiresti fännide lemmikuks. Tema poolt esitatava loo kirjutas ja produtseeris Islandi popmuusika tipptegija Pálmi Ragnar Ásgeirsson. Väljaspool lava on Diljá füsioteraapia tudeng ja tõsine CrossFiti sportlane.
Iirimaa
Wild Youth “We Are One”
Neljast sõbrast koosnev 2018. aastal Dublinis loodud bänd ühendab roki popmeloodiatega. Teiste seas on nad soojendanud rahvast Niall Horani, Lewis Capaldi ja Zara Larsoni jaoks.
Juhtfiguur Conor O’Donohoe laseb kõlada kirglikul vokaalil ja kirjutab enamiku bändi lugudest; David Whelan laseb sõrmedel klahvpillidel tantsida; Edward Porter rifib kitarril; ja Callum McAdam mängib löökpillidel.
Iisrael
Noa Kirel “Unicorn”
Muljeavaldava eduga andekas Noa on nii popstaar kui ka näitlejanna. Tal on olnud isegi oma teleseriaalid. Noa on “Muusikakooli” ja “Israel’s Got Talent” kohtunik.
Oma debüütsingli andis ta välja 14-aastaselt ja sõlmis 18-aastaselt lepingu Atlantic Recordsiga. Ta on võitnud rikkalikult auhindu. Nende hulgas on MTV Euroopa muusikaauhindade jagamisel saadud “Parim Iisraeli esineja”.
Pole siis imestada, et Iisraeli ringhääling oli teda riiki esindama valides nii kindel, et nende Eurovisiooni valimiskomisjon teatas tema osalemisest 8 kuud enne ametlikku võistlusele esitamise tähtaega.
Itaalia
Marco Mengoni “Due vite”
Ta pole Eurosvisioonil esimest korda: nimelt 2013. aastal saavutas ta Malmös oma looga L´essenziale 7. koha. 7 on ka tema praeguseks välja antud stuudioalbumite arv, millega ta on jõudnud 69 kordse plaatinaplaadini. Eurovisioonil esitlusele tulev lugu “Due vite” on tema tulevase albuumi esisingel, mis omakorda on Materia-nimelise triloogia kolmas.
Läti
Sudden Lights “Aijā”
Meie lõunanaabrite ansamblis on Andrejs Reinis Zitmanis juhtvokalist, Kārlis Vārtiņš mängib bassi, Kārlis Matīss Zitmanis rokib kitarril ja Mārtiņš Matīss Zemītis mängib trummidel. Lätlaste laulul on sügav tähendus. See on spetsiaalselt kirjutatud inglise keeles, et edastada rohkematele inimestele lohutussõnu. Bänd ütleb: “Me ei saanud ükskõikseks jääda, nähes süngeid sündmusi maailmas ja kurjuse poolt rikutud inimeste elusid”. Sudden Lights on üks enim striimitud artiste Lätis. 2012. aastast saadik, mil nad asutasid bändi, olles ise veel muusikakooli õpilased, on nad välja andnud kolm stuudioalbumit.
Leedu
Monika Linkytè “Stay”
Ta on Eurovisioonil teist korda. Esimest korda osales Monika 2015. aastal koos Vaidas Baumilaga, esitades laulu “This Time”. Tänavuaastane laul “Stay” põhineb kohalikul folklooril. Laulusõnu „Čiūto Tūto” kasutatakse sageli Leedu rahvatantsudes maagiliste loitsudena.
Muusika on Monikat saatnud lapsepõlvest alates. Sellest hetkest alates, kui ta esimest korda näpud klaveriklahvidele pani, sai talle selgeks, et muusika hakkab teda saatma läbi kogu tema elu.
Malta
The Busker “Dance (Our Own Party)”
Bändi koosseis loksus paika kolm aastat tagasi. Sealt alates on nad tuuritanud Euroopas, olnud peaesinejaks erinevatel suurüritustel, esinenud festivalidel. Muusika, mida nad viljelevad, on segu natukesest soulist, popist ja fungist. Nende tunnusheli on võitnud neile isegi Lovini muusikaauhinna “Aasta parim album”. “Dance” uurib sotsiaalset ärevust ja kui täpne olla, lahkub peolt, et veeta aega sõpradega mugavamas keskkonnas.
Moldova
Pasha Parfeni “Soarele şi Luna”
Ta on Eurovisiooniga seotud mitut pidi ja korduvalt, olles seotud mitme rahvuslikku finaali jõudnud lauluga ja esindades Moldovat 2012. aastal Eurovisioonil, saavutades 11. koha. Pasha Parfeni 2023. aasta loo “Soarele și Luna” sõnad kirjutas tema naine ja muusa Yuliana Scutaru.
Holland
Mia Nicolai & Dion Cooper “Burning Daylight”
Mial sai kasvatuse, mis oli täis viiuliõpinguid ja balletti. Ka Dioni elukäik on seotud muusikaga ja edukate hittide loomisega.
Nende potentsiaali märkasid “Arcade’i” laulja ja 2019. aasta Eurovisiooni võitja Duncan Laurence ja tema partner, laulukirjutaja Jordan Garfield. Neliku kirjutatud laul avaldas Hollandi valikukomisjonile muljet ja nad valiti üksmeelselt 2023. aasta konkursil Hollandit esindama.
Norra
Alessandra “Queen of Kings”
Loo kirjutas Alessandra (norra-itaalia päritolu laulja ja laulukirjutaja) ise koos kaasautorite Norra helilooja Henning Olerudi, Linda Dale´i ja kirjanik-produtsent Stanley Fernandeziga. Alessandra sõnul kannab laul endas armastuse sõnumit ja ta soovib inspireerida igas vanuses ja igas soost kuulajaid kehastama oma sisemist kuningannat. “Queen of Kings” on tema debüütsingel.
Poola
Blanka “Solo”
Oma esimese laulu kirjutas ta 14-aastaselt. Ta elas siis Poola linnas Szczecinis (ta on pooleldi poola- bulgaaria päritolu). Juba siis teadis Blanka, et tahab saada popstaariks. Koos emaga suundusid nad USA-sse ja jäid neljaks aastaks sinna paigale. Lauljanna lihvis oma esinemisoskusi, osaledes avatud mikrofoni seanssidel Los Angeleses ja New Yorgis, saates end kitarril.
Portugal
Mimicat “Ai Coração”
Marisa Mena ehk Mimicat armastab oma hingestatud häält siduda kaasahaaravate meloodiatega oma kirjutatud lauludes. Ta on laulnud ja lugusid salvestanud alates 9. eluaastast. 2014. aastal tõusis ta lavale, avaldades oma kriitikute poolt kiidetud debüütalbumi For You. Tänavu on ta välja andmas uut albumit, millel on kindlasti Ai Coração, mille Mimicat kirjutas ja produtseeris koos Luís Pereiraga.
Rumeenia
Theodor Andrei “D.G.T. (Off and On)”
Bukarestis sündinud laulja, helilooja ja näitleja Theodor esineb Eurovisioonil oma rokilauluga “D.G.T. (Off And On)”. Tema üks varasemaid saavutusi oli Vocea României Juniori (The Voice Kids Rumeenia) poolfinaali jõudmine. Vaid paar aastat hiljem pani ta kohtunike päid pöörama X Factor Romanias. Omapärast rokivokaal, millega ta siis tähelepanu pälvis, on nüüd tema kaubamärk. Theodoril on palju auhindu, sealhulgas peaauhinnad Teleorman Pop Fest 2022 ja Mihaela Runceanu Festival 2022.
San Marino
Piqued Jacks “Like An Animal”
See bänd pärineb väikesest Toskaana külast. Oma viimase albumi Synchronizer ilmumist tähistati langevarjuhüpetega 4300 meetri kõrguselt stratosfääris ja esitati pärast lennurajale maandumist albumi lugude nimekiri. Nende unistuseks on, et tulevases laulus mängiks Sting ja neil on hea meel töötada vastutasuks tema Toskaana viinamarjaistanduse kallal.
Serbia
Luke Black “Samo mi se spava”
Tal on ainulaadne indie-techno-popi bränd. Viimase 12 kuu jooksul on ta esinenud nii väljamüüdud tuuril Hiinas kui ka loonud tehno-ooper stiilis show Berliini Berghainis, maailma kuulsaimas elektroonilise muusika ööklubis. Ta loob värskeid ristmeloodiaid, kasutades klassikalisi popi mõjutusi, mille segab eksperimentaalsete, elektrooniliste ja indie-helidega.
Sloveenia
Joker Out “Carpe Diem”
See on üks Sloveenia edukamaid gruppe, mis on viimastel aastatel nautinud nii edetabeliedu kui ka kriitikute tunnustust. Nende energiline bränd on Balkanimaad vallutanud – nende kriitikute poolt kiidetud debüütalbum Umazane Misli (Indecent Notions) püstitas kodumaal uusi voogedastusrekordeid ja tõi kaasa väljamüüdud kontserte kogu kodumaal. Kõik nende lood on nende endi kirjutatud.
Hispaania
Blanka Paloma “Eaea”
See lugu on rikas flamenkost inspireeritud helide ja sünkopeeritud biitide poolest See aga on kooskõlas Blanca kaubamärgiga segada traditsioonilist avangardi kaasaegse popiga. Blanka on Elchest pärit ja produtseerib praegu oma debüütalbumit. Läbi eksperimentide ja kogemuste püüab Blanca uurida meie hinge osi, mis ulatuvad sõnadest kaugemale.
Rootsi
Loreen “Tattoo”
Alates Eurovisiooni võidust ja läbimurdealbumi “Heal” ilmumisest 2012. aastal on Loreen lummanud publikut oma hääle, ainulaadse kunstilise väljenduse ja kaasahaarava tekstiga. Eelmisel aastal naasis laulja elektrifitseeriva popi juurde, andes välja loo Neon Lights – laul tänapäeva Jeanne d’Arci kohta. Loreen soovib jätkata muusika kasutamist, et oma publikule väljakutseid esitada.
Šveits
Remo Forrer “Watergun”
21-aastane Remo on tugevate häälepaelte ja tarkade sõnadega. Lapsepõlves mängis ta akordionil traditsioonilist rahvamuusikat oma väikeses Šveitsi külas Hembergis ja hiljem asus Remo klaverimängu õppima. Remo oleks võib-olla saavutanud kuulsuse oma akordionioskustega, kuid just laulmine tõi talle võidu 2020. aasta The Voice of Switzerlandil. Ta triumfeeris ka muusikamängusaate I Can See Your Voice (“Ma näen su häält”, mis nüüd ka Eesti teleekraanidel) saksakeelses versioonis.
Ukraina
Tvorchi “Heart of Steel”
Ülikoolis kohtunud sõbrad Jeffery ja Andrii on nautinud rohkelt kodumaist edu, nende nime all on tänaseks 4 albumit ja mitu hittsinglit. Aastate jooksul on paar välja andnud 4 albumit, millest igaüks on saavutanud Ukraina muusikaedetabeli esikoha. Nende viimane album ROAD edestas isegi Kanye Westi ja Drake’i ning kogus rohkem kui 3 miljonit voogu (streami). Laul räägib oma tegudes, väljendustes ja mõtetes vaba olemisest ning jätkamisest hoolimata sellest, kui kurnatud ja haavatud olete.
Suurbritannia
Mae Muller “I Wrote A Song”
Ta on 25-aastane Londonist pärit laulja ja laulukirjutaja. Oma Eurovisiooni loo “I Wrote A Song” kirjutas ta koos Brit Awardile kandideerinud laulukirjutaja Lewis Thompsoni ja Karen Poolega, kes on kirjutanud sellistele artistidele nagu Kylie Minogue, Lily Allen ja David Guetta, samuti on ta olnud Alisha’s Atticu asutajaliige. Mae on kirjutanud oma muusikat alates 8. eluaastast ja töötas teismelisena pubis, kui sõlmis esimese avaldamislepingu. Pärast seda on Mae välja andnud kaks EP-d, saanud miljoneid vaatamisi YouTube’is ja TikTokis, tal on üle 2 miljardi voogesituse ning ta on toetanud Briti tüdrukutebändi Little Mixi nende 2019. aasta staadionituuril. 2021. aastal saavutas Mae USA 10 populaarseima hiti plaatinasingliga Better Days koos NEIKEDi ja Polo G-ga, mida ta esitas telesaadetes, sealhulgas Jimmy Fallon ja The Voice US. 2022. aastal kandideeris Mae MTV EMA ja VMA auhindadele ning 2023. aastal ilmub tema peagi ilmuv debüütalbum.
Hääletamine
2023. aastal on Eurovisiooni lauluvõistluse hääletussüsteemis tehtud mitmeid muudatusi. Sellest aastast saavad üle maailma jälgivad vaatajad hääletada oma lemmiklaulude poolt koos osalevate riikide lugudega ja määrata konkursi tulemuse. Samuti on muudatusi selles, kuidas otsustatakse iga poolfinaali kvalifikatsioonid. Kõiki hääletusi haldab digame, EBU hääletuspartner ja kontrollib sõltumatu hääletusvaatleja E&Y.
Publiku hääletamine
Esimest korda saavad igas poolfinaalis ja finaalis hääletada ka vaatajad, kes vaatavad riikides, kes ei osale selle aasta konkursil. Kõik vaatajad osalevates ja mitteosalevates riikides saavad hääletada ametliku Eurovisiooni rakenduse kaudu või minna otse veebisaidile www.esc.vote – Eurovisiooni lauluvõistluse uus hääletuskeskus. Nii rakendus kui ka veebisait pakuvad kõikides sobilikes riikides automaatselt õiget hääletusmeetodit. Lisaks saavad osalevates riikides vaatajad hääletada telefoni ja/või SMS-i teel. Iga osalev ringhäälinguorganisatsioon kuvab vastavad numbrid ekraanil ja veebisaidil www.esc.vote.
Professionaalsed žüriid
Igas konkursil osalevas 37 riigis määrab ringhäälinguorganisatsioon ametisse professionaalse žürii. Žüriid koosnevad viiest liikmest (kaasa arvatud esimees), kellel on kindel muusikaline/kunstiline taust ja asjakohane töökogemus, mis õigustab nende ametisse nimetamist.
Iga žürii määrab iga saate kõik võistlevad laulud nende kõige vähem lemmikust lemmikuni järgmiste kriteeriumide alusel:
– laulu kompositsioon ja originaalsus,
– laval esinemise kvaliteet,
– esineja(te) häälevõime,
– üldmulje
Üksikutele lauludele iga žürii liikme poolt antud punktid teisendatakse 12-st allapoole, eksponentsiaalselt vähenedes; riikliku žürii kõigi punktide väärtuste summa määrab riikliku žürii lõpliku paremusjärjestuse. Top 10 parimaid lugusid hinnatakse 1 – 8, 10 ja 12 punktiga.
1. poolfinaalis ja 2. poolfinaalis osalevate riikide žüriid (samuti igas poolfinaalis hääletavad eelkvalifitseeruvad riigid) annavad oma hääle, kuid nende hääli ei arvestata poolfinaalis, välja arvatud juhul, kui kehtivat publikuhäält pole salvestatud või asendustulemust ei saa kasutada. Finaalis arvestatakse siiski kõigi 37 osaleva riigi žüriide hääled
Hääletamine poolfinaalis
Vastupidiselt viimastele aastatele määravad Eurovisiooni lauluvõistluse kahe poolfinaali tulemuse ainult kodused vaatajad.
1. poolfinaalis osaleva 15 riigi vaatajad saavad hääletada koos kolme suure finaali eelkvalifitseerunud riigiga – Prantsusmaa, Saksamaa ja Itaalia. Vaatajad 16 riigist, kes osalevad 2. poolfinaalis, saavad hääletada koos kolme teise suure finaali eelkvalifitseerunud riigiga – Hispaania, Ukraina ja Ühendkuningriigiga. Osalevates riikides vaatajad saavad hääletada ametliku Eurovisiooni lauluvõistluse rakenduse või telefoni ja/või SMS-i teel. Iga osalev ringhäälinguorganisatsioon kuvab vastavad numbrid ekraanil. Need, kes vaatavad vaatajaid mõnes muus mitteosalevas riigis, saavad hääletada turvalise veebiplatvormi kaudu – www.esc.vote Hääletamine avaneb pärast seda, kui viimast laulu esitatakse ligikaudu 15 minutit. Hääletuse lõppedes jagatakse iga osaleva riigi 10 populaarseima laulu hulgas punkte 1–8, 10 ja 12 punkti. “Ülejäänud maailmast” 10 enim hääli saanud laulule jagatakse sama skaalaga punkte ja nende kaal on sama kui üks lisahääle andev riik.
Iga osaleva riigi publik annab kokku 58 punkti (1–8, 10 ja 12)
Internetis mitteosalevate riikide publik annab samuti kokku 58 punkti (1–8, 10 ja 12)
Juhul, kui osalevas riigis ei saa registreerida kehtivat üleriigilist publikuhäält, määratakse sellelt riigilt eraldatud punktid koondtulemuse alusel, mis arvutatakse automaatselt eelnevalt valitud riikide rühma tulemuste põhjal.
Ebatõenäolisel juhul, kui koondtulemus pole saadaval, asendatakse see asjaomase riigi riikliku žürii tulemustega.
Kui kõik publiku punktid kokku liidetakse, pääsevad suurfinaali 10 kõige rohkem punkte kogunud riiki.
Need riigid tehakse teatavaks juhuslikus järjekorras, mille otsustab Eurovisiooni lauluvõistluse tegevinspektor otseülekande lõpus.