Super Bowli pühapäev 2022

Super Bowl on üks maailma tuntumaid ja tähistatumaid sündmusi. Kuigi see toimub vaid Ameerika Ühendriikides, tähistatakse ja vaadatakse seda üle maailma. Peale mängu enda pakub Super Bowli pühapäev imelist toitu, reklaame ja vaheajaesinemisi.

Mis on Super Bowl?

Super Bowl tähistab Ameerika Ühendriikides jalgaplli hooaja lõppu. See on ameerika jalgpalli NFL-i liiga finaalmäng, mis ei koosne ainult spordist, vaid on ka suur meelelahutusüritus. Mäng toimub igal aastal jaanuaris või veebruaris NFC ja AFC meistrite vahel. Mängu korraldab igal aastal erinev linn.

Super Bowli ajalugu

Esimene Super Bowl toimus 15. jaanuaril 1967. aastal. Algselt kutsuti seda rahvusliku jalgpalliliiga (NFL) ja Ameerika jalgpalliliiga (AFL) ühinemise tulemusena AFL-NFLi maailmameistrivõistlusteks. See mäng toimus Californias Los Angeleses asuvas Memorial Coliseumis, mis mahutab kuni 77 500 pealtvaatajat.

1967. aasta mängus võistesid Green Bay Packers rahvuslikust jalgpalliliigast ja Kansas City Chiefs Ameerika jalgpalliliigast esimese Super Bowli meistritiitli nimel. Green Bay Packers alistas Kansas City Chiefsi 35-10.

Super Bowli nimi tuli kasutusele 1969. aastal, nagu ka rooma numbrite kasutamine. Rooma numbreid kasutatakse siiani mängude tähistamiseks, kuna mäng toimub hooajast erineval aastal.

Super Bowli meelelahutus

Super Bowli vaheajaesinemised on olnud mängu peamine huvipunkt alates juba esimesest mängust 1967. aastal. Algselt esinesid marssimisbändid, sõjaväe orkestrid ja isegi astronaudid, kuid see on aastakümnetega muutunud. Erinevate aegade jooksul on esinejate hulka kuulunud Broadway lauljad, rokkstaarid ja poppstaarid.

Teiseks oluliseks osaks on Super Bowli reklaamid. Alates esimesest mängust on Super Bowl olnud igal aastal televisiooni reitingute esikohal. See on muutunud kõige kallimaks Ameerika Ühendriikide teleürituseks. Näiteks maksis 30-sekundiline reklaamikoht 2016. aastal umbes 4,8 miljonit dollarit. Alates juba 1980. aastatest on Super Bowli reklaamid pakkunud pea sama palju huvi kui mäng ise, kõige kuulsamad neist on 1984. aasta Apple’i reklaamklipid.

Super Bowli mängu päeva nimetatakse Super Bowli pühapäevaks ja see on kujunenud Ameerikas mitteametlikuks pühaks. Vaatluspeod toimuvad nii kodudes, baarides ja restoranides üle riigi. Kõik Super Bowli mängud on olnud väljamüüdud alates esimesest mängust ja telereitingute esikohal. Seetõttu ongi teleaeg Super Bowli ajal aasta kõige kallim. Reklaamides on osalenud nii kuulsusi ja filmitegijaid kui ka uusi tehnoloogiaid, kõik lootmas meeletult suurele Super Bowli poublikule. Alates 80ndatest kajastab meedia Super Bowli reklaame pea sama palju kui mängu ennast.

Super Bowl 2022

Uskumatu, kuid 2022. aasta Super Bowl on ainult nurga taga ja kohe-kohe on võimalik kogeda üht aasta kõige suuremat üritust. NFL viimased võistlused on lõppenud, seega on aeg finaaliks NFLi ja AFLi vahel. Järgnevalt toome välja kõik vajaliku informatsiooni 2022. aasta Super Bowli nautimiseks – kuupäevad, kellaajad, kust vaadata, toimumiskoht, vaheajaesinemine ja veel palju muud!

Millal toimub 2022. aasta Super Bowl?

56. Super Bowl toimub pühapäeval 13. veebruaril 2022 kohaliku aja järgi 18:30, eesti aja järgi 14. veebruaril kell 1:30 öösel. See on esimene kord alates 2003. aastast, kui Super Bowl toimub veebruari esimese pühapäeva asemel teisel pühapäeval ning see tähendab, et Super Bowl toimub keset 2022. aasta Pekingi taliolümpiamänge.

Kus toimub LVI Super Bowl?

LVI Super Bowl leiab aset Los Angeleses SoFi staadionil, mis mahutab 70 240 pealtvaatajat. See on kaheksas kord, kui Super Bowl toimub Los Angeleses. Eelmine kord toimus Super Bowl Los Angeleses 1993. aastal.

Kes esinevad LVI Super Bowlil?

LVI Super Bowlile on oodata maailmakuulsaid esinejaid nagu alati. Seekord esinevad poolaja showl maailmakuulsad räpparid Dr. Dre, Snoop Dogg, Mary J. Blige ja Kendrick Lamar. Poolaja show treiler avaldati 20. jaanuaril ning sellel on juba üle 7 miljoni vaatamise YouTube’i keskkonnas.

Kust vaadata 2022. aasta Super Bowli?

Selle aasta Super Bowli kannab üle NBC ja seda saab vaadata lives Peacocki kanalil või NBC Sports äppis. Algselt pidi NBC üle kandma 2021. aasta mängu ning CBS 2022. aasta oma, kuid meediakanalid otsustasid aastad vahetada, et NBC saaks üle kanda nii Super Bowli kui ka taliolümpiamänge.

Kes võitsid eelmisel aastal?

LV Super Bowli võitsid 2021. aastal Tampa Bay Buccaneerid Kansas City Chiefide vastu 31-9.

Kellele sellel aastal panustada?

LVI Super Bowlil võistlevad tiimid pole veel selgunud ning paljud head tiimid võistlevad veel Lombardi karika peale. Kuid järgnevalt toome välja mõned võimalikud paarid, kes Super Bowli tiitli peale võivad võistelda sellel aastal.

Esimeseks võimalikuks koosluseks pakutakse Green Bay Packereid ja Buffalo Bille. Buffalo Billid ootavad väga võimalust teha tagasi kaotus eelmisest aastast Green Bay Packeritele. Järgmiseks võimalikuks paariks pakutakse Tennessee Titaane ja Tampa Bay Buccaneere. See oleks väga huvitav ja tasavägine võitslus, kuna nii Titaanide Mike Vrabel ja Buccaneeride Tom Brady tunnevad üksteise mängu väga hästi. Peale nende peetakse ka võimalikuks mängu Cincinnati Bengalite ja Los Angeles Ramide vahel. See mäng oleks väga tuline ja emotsionaalne, kuna mõlemad meeskonnad on tuntud oma terava rünnaku poolest.

Kõige võimalikumaks peetakse mänge San Francsisco 49eride ja Kansas City Chiefide vahel või Kansas City Chiefide ja Tampa Bay Buccaneeride vahel. Esimene oleks jällegi tuline kordusmäng, kus näeksime palju emotsioone ja vahendeid valimata mängu. Kansas City Chiefide ja Tampa Bay Buccaneeride vaheline mäng on kõige eeldatavam ning jätkaks juba mitme aastast vägikaikavedu. Mäng toimuks kahe läbi aegade tugevaima meeskonna vahel ja olekks kindlasti väga põnev.

Varasemalt olid favoriitideks Kansas City Chiefid, nende järel Green Bay Packerid ning seejärel Tampa Bay Buccaneerid. Kuid see on päris korralikult muutnud – nüüd on favoriitideks võrdlemisi uued Green Bay Packerid ning 5. kohale jõudsid ka Los Angeles Ramid. Praegune panuste edetabel on järgmine: esimesel kohal Green Bay Packers, teisel Kansas City Chiefs, kolmandal Buffalo Bills, neljandal Tampa Bay Buccaneers, viiendal Los Angeles Rams, kuuendal Tennessee Titans, seitsmendal San Fransisco 49ers ja kaheksandal Cincinnati Bengals.

Kuigi me veel ei tea, kes on Super Bowlil võistlevad meeskonnad, on kindel, et mäng tuleb tuline ja tugev. Kõik meeskonnad on valmis tiitli nimel endast kõik andma ning pakkuma parimat ameerika jalgpalli kogemust.

Super Bowli pühapäev – Kokkuvõtteks

Vahet pole, kas ootad emotsionaalselt ameerika jalgpalli, kalleid reklaame, ikoonilist toitu või suurt poolaja showd, Super Bowl on kindlasti üks aasta tähtsamaid üritusi. Nagu igal aastal, on ka LVI Super Bowlilt oodata rekordeid murdvaid pealtvaatajaid, reklaame ja räpikuningate showd.

Kuigi eesti aja järgi toimub Super Bowl 14. veebruari öösel kell 1:30 vastu esmaspäeva, on see üks öö kindlasti väärt pere või sõpradega teleka ette istuda, nautida kuulsaid Super Bowli toite, innovaatilisi reklaame ning muidugi imelist showd ja mängu. See on midagi, millest ei saa ilma jääda.