Oled valmis otsima omale uut töökohta? Või äkki on sul plaanis oma esimene töökoht leida?
See tähendab, et on aeg hakata sirvima erinevaid töökuulutuste portaale, käia töövestlustel, teha prooviülesandeid ning valida omale potenstsiaalne uus tööandja.
Töö otsimine võib olla paljude jaoks väga stressirohke tegevus. Töö otsimine tähendab seda, et töö otsijal on vaja teha korralik eeltöö ning olla valmis tulevast tööandjat üllatama ning veenma selles, et just tema on selleks tööks parim kandidaat. Mis on aga need sammud, mida töö otsimisel läbi teha on vaja?
Töö otsimise protsess
Töö otsimise protsess võib olla üsna pikk ning koosneda väga paljudest osadest. Olenevalt tööandjast võib mõni nõuda erinevate prooviülesannete täitmist või lausa mitut kandideerimisvooru. Järgmistes punktides räägime me sulle lähemalt kandideerimisprotsessist juhuks kui see on sinu esimene kord tööturule sisenedes.
Tee valmis korralik ja professionaalne CV
See on arvatavasti kõige olulisem osa tööle kandideerimisel. Olgu see suvetöö, praktika tavalepinguga töö, on sinu CV esimene asi mida tööandja näha tahab. CV ehk Curriculum Vitae ehk elulookirjeldus on dokument kus on välja toodud kõik sinu varasem kogemus. Sinna tuleb märkida sinu haridustee ning varasemad töökohad ja ametinimetused. Samuti võid oma CV-sse lisada ka oma oskused ning keeled, mida sa vähemalt suhtlustasandil oskad. See annab sinu tulevasele tööandjale hea pildi sellest, milliseks tööks sa võimeline oled.
Lisaks sellele on ka väga oluline see, et su CV oleks korrektselt vormistatud. Cv näidiseid on internetis palju ning nende seast parima valimine võib olla keeruline. Tavaliselt eelistavad tööandjat lihtsat ja konkreetset CVd, kui sa just graafiliseks disaineriks ei kandideeri. Kui sinu tulevaseks tööks on luua erinevaid disaine, siis oma CV võid samuti huvitavalt kujundada. Kui ei, siis lihtne ja puhas CV on parim.
CV ülemises osas peab olema sinu nimi ning kindlasti ka kontaktid. Sinna võid panna oma telefoninumbri või meiliaadressi, olenevalt sellest kumba sa eelistad.
Samuti võiks CV ülemises osas olla ka sinu pilt. Pilt võiks olla professionaalne portree, mida võib julgusega uuele tööandjale näidata. Kui sul sellist pilti pole, siis ole mureta, sest pilt pole absoluutselt kohustuslik.
Lae oma CV üles tööpakkumiste portaalidesse
Paljud töökuulutuste portaalid nõuavad, et sinu CV oleks nende lehele üles laetud, et potentsiaalsed tööpakkujad saaks seda vajadusel kohe vaadata ning sinuga ühendust võtta.
Eesti levinuimad tööpakkumiste portaalid on CV.ee ja Cvkeskus.ee. Nendelt lehekülgedelt saad sa otsida igasuguseid huvitavaid tööpakkumisi üle Eesti . Samuti on seal ka mõned välismaa töökuulutused. Kui töö välismaal pole sinu jaoks hirmutav, siis tasub ka neid vaadata, sest äkki on just välismaal sinu tulevane töökoht.
Vali välja sind huvitavad tööpakkumised
Kui tööpakkumised läbi vaadatud, on aeg valida välja need mis sulle päriselt huvi pakuvad. On sinule sobivad tööpakkumised näiteks müügivaldkonnas? Või äkki hoopis ehitusvaldkonnas? Kasuta erinevaid filtreid ning saad teiste tööpakkumine seast sorteerida välja just need pakkumised mis sulle kõige rohkem huvi pakuvad.
Tööpakkumisi saad lisaks valdkonnale sorteerida ka asukoha põhjal. Kui sa elad näiteks Pärnus, siis vaata et sinu uus töökoht ei jääks liiga kaugele, sest muidu võib sul probleem tekkida töökohale kohale jõudmisega.
Sobivad tööpakkumised on sul võimalik omale salvestada, et saaksid hiljem oma CV tööandjale saata. Selleks on tavaliselt kas “salvesta” või “märgi lemmikuks” võimalus loodud. Kui kõik huvipakkuvad tööpakkumised on ühes kohas, ei lähe need sul hiljem meelest, kui kandideerima hakkad.
Aeg hakata kandideerima
Kui huvipakkuvad tööpakkumised on välja valitud ning salvestatud, on aeg kandideerima hakata. See tähendab tihtipeale seda, et on aeg oma CV tööandja poole teele panna. Siinkohal on vajalik meeles pidada, et enamik tööandjaid nõuab lisaks CV saatmisele ka motivatsioonikirja.
Motivatsioonikiri on tekst, kus kandidaat selgitab, miks just tema sellele ametikohale kõige paremini sobida võiks. Olgu see siis pikk töökogemus või hea väljaõpe- seda kõike võiks motivatsioonikirjas kajastada. Nagu ka CV-ga on ka motivatsioonikirjade näidiseid internetis väga palju ning nende põhjal on hea oma isiklikku motivatsioonikirja kirjutada.
Ideaalne oleks, et iga kandidatuuri jaoks on eraldi motivatsioonikiri, aga kui sinu valitud töökuulutused on kõik samast valdkonnast ning väga sarnaste nõudmistega, siis võib olla ka üsna universaalne motivatsioonikiri, mida iga kandidatuuriga kasutada. Kuid siiski, mida personaalsem motivatsioonikiri, seda parem ning silmapaistvam.
Kui CV ja motivatsioonikiri on olemas, on aeg need tööandja poole teele panna. Mõni tööandja ootab CV-d ning motivatsioonikirja meili teel, samal ajal kui teised võtavad vastu ka läbi kandideerimisportaali tehtud avaldusi. Enne kandideerimist veendu, et sinu valitud avalduse esitamine viis on õige ning et tööandja saab selle kindlasti kätte. Tihtipeale saadetakse pärast kandideerimist kinnituskiri sinu e-postile. Kui kirja ei tule, siis pole veel põhjust muretsemiseks, sest mõni tööandja ei saadagi kandideerimiskinnitust.
Kui taotlus saadetud jääb üle vaid vastust oodata!
Kandideerimise tulemus
Tavaliselt võetakse kõigi konkursitele kandideerinutega ühendust umbes kahe nädala jooksul. Kui selle aja jooksul pole ühendust võetud, siis on alati võimalik, et sellega läheb veidi rohkem aega ning muretsemiseks pole põhjust.
Kui aga oled sa osutunud selle ettevõtte väljavalituks, siis võetakse sinuga ühendust sinu määratud kontaktipidi.Juhul kui sa jätsid oma telefoninumbri siis sulle helistatakse, kui sa andsid oma e-posti aadressi, siis on võimalik, et sind kutsutakse töövestlusele meilipidi.
Töövestlus
Olgu see uus too, lisatöö, suvetöö, praktika või mõni tööamps- töövestlus on kõige tähtsam osa kandideerimisest. Ole kindel, et jõuad töövestlusele õigeks ajaks ning õigesse kohta.
Töövestlusel tekib sul võimalus tõestada, et oled sobilik kandidaat sellele positsioonile ning et just sina suudad sellele ettevõttele väärtust pakkuda. Lühidalt öeldes tuleb sul tõestada, et sa oled parem kandidaat kui teised sellele positsioonile kandideerinud isikud.
Samuti on töövestlusel hea võimalus küsida erinevate töölepingu nüansside kohta ning tööaja kohta. Näiteks on alati hea küsida kas töö distantsilt ehk töö kudos on selles ettevõttes on võimalik.
Kodukontori võimalus on alati hea, sest nii saad sa valida aja, kui sa soovid kodust oma tööd teha. Muidugi pole selline asi võimalik teenindaja või ehitaja ametikohal, aga kui sinu tööks on näiteks andmete sisestamine, siis seda võiks olla võimalik teha ka kodust.
Kõiki selliseid asju on sul võimalik töövestlusel küsida.
Lisaks sellele tuleks töövestlusel juttu teha ka palgast. Anna tööandjale teada milline on sinu soovitud palganumber ning saa teada, mis on nende pakutav palk. Väga tähtis on enne palgast rääkimist uurida internetist selle ametikoha võimalikke palganumbreid. Sellist statistikat leiab internetist lihtsasti ning see on heaks teeviidaks tulevikus palga küsimisel ning eesmärkide seadmisel.
Alati soovitatakse küsida pigem rohkem kui vähem, aga samas tuleks ka meeles pidada seda, et kui liiga palju küsida, siis võib see tööandja jaoks jätta mulje, et sa oled selle töö jaoks ülekvalifitseeritud ning nad pole võimelised sulle sellist palka pakkuma. Kui aga pakkuda liiga vähe, siis on võimalus, et tööandjale jääb mulje, et sa ei tea oma väärtust. Just sellepärast on tähtis enne töövestlusele minekut välja mõelda meeldiv palganumber, mis oleks mõistlikus suuruses ning mis kõige tähtsam, mille eest oled sa nõus seda tööd tegema.
Tööleping
Kui töövestlus möödus edukalt, tehakse sulle ettevõtte poolt palganumbri pakkumine. Kui see palganumber on sinule sobilik, siis on aeg hakata lepingut sõlmima.
Nagu ka iga teise lepingu sõlmimisel, tuleks oma tööleping väga põhjalikult enne allkirjastamist läbi lugeda. Tähtis on pöörata tähelepanu peenes kirjas kirjutatud punktidele. Näiteks tuleks tähelepanu pöörata tööajale, töötasule ning kohustustele. Kui sul tekib lepingu osas küsimusi, siis küsi kindlasti enne lepingu allkirjastamist. Kui lepingus on ebakõlasid või arusaamatusi, on võimalik, et neid on veel võimalik muuta. Siis kui leping läbi loetud ning kõik tundub õige, on aeg allkirjastada ning tööle asuda.
Tööle asumine
Nüüd on aeg tööle asuda. Tööle asumine tähendab seda, et algul tuleb sul edukalt läbida katseaeg. Olenevalt sellest, mis lepingus kirjas oli, võib katseajal olla palk veidi väiksem kui pärast katseaega. Selle kohta leiad informatsiooni oma töölepingust!
Katseaeg on testperiood mille vältel tööandja sinu sobivust hindab. Hinnatakse sinu oskusi ning sobivust töökollektiivi. Kui kõik sobib ning sinu tehtud tööga ollakse rahul, siis sinu katseaeg võib ka oodatust varem lõppeda ning sinu palka võidakse tõsta.
Katseaja lühendamisest võid rääkida kas sinu otsese ülemusega või otse tööandjaga. Kui katseaja varasema lõpetamisega ollakse nõus, tekib sul võimalus võtta puhkust ning samuti hakkavad ka kehtima muud ettevõtte poolt pakutavad hüved.
Mida silmas pidada töökuulutsi vaadates?
Nagu ka tööotsijad peavad ka tööandjad vaeva nägema, et antud protsess sujuks. Töökuulutuses peab olema näha, et tööandja on päriselt vaeva näinud sellega, et see töökuulutus valmis teha. Kui töökuulutus on vigaselt kirjutatud ning on näha, et sellega pole absoluutselt vaeva nähtud võib see olla märk sellest, et tööandja ei hooli oma mainest. Kui tööandja ei hooli oma mainest, peaks see saatma murettekitava signaali tööotsijale, et ehk ei tasu sellesse ettevõttesse kandideerida.
Lisaks ülesehitusele ning presentatsioonile tuleks vaadata ka seda, kas töökuulutuses on märgitud ka palganumber. Palganumbri kuvamine pole küll kohustuslik, aga see on väga hea näitaja, kui see on olemas. Palganumbri kuvamine näitab seda, et tööandja on aus sellega kui palju nad palka on nõus pakkuma selle positsiooni eest. Juhul kui palganumber on peidetud, võib see olla märk sellest, et tööpakkuja ei maksa kõigile sama positsiooni esindajatele samasugust palka või näiteks seda, et palka makstakse osaliselt mustalt.
Kui ülesehitus on hea ning palganumber on samuti olemas, võiks uurida ka seda kui palju selle ettevõtte kohta internetist informatsiooni leidub ning mis on selle ettevõtte taust. Kui antud ettevõtte taust on puhas ning varasemalt pole sellel ettevõttel probleeme olnud, ei tohiks olla muret sinna kandideerimisel ning seal töötamisel.