Koduvahetuslaen

Koduvahetuslaen on heaks abivahendiks juhul, kui oled märganud kinnisvaraturul uut kodu juba siis, kui sa pole praeguse kodu, mis on samuti laenujäägiga, müüki veel alustanud. Kuidas saab osta uut kinnisvara, kui praegune pole veel isegi müüdud?

Selles artiklis räägime lähemalt sellest, mis on koduvahetuslaen ja tutvustame selle võimalusi.
Koduvahetuslaen aitab olukorras, kus uus kodu on juba leitud, aga praegune kinnisvara pole veel müüdud. Koduvahetuslaen välistab olukorra, kus peab praeguse kinnisvara müügiga meeletult kiirustama ja müüma seda alla turuhinna. Kuid sellises olukorras tekib küsimus, kuidas selline laen töötab?

Koduvahetuslaen võimaldab praeguse kinnisvara müügiga samal ajal soetada juba järgmise kodu.

Mis on sellise laenu head ja vead?

Nagu ka iga teine laen on ka koduvahetuslaen finantsiline kohustus ning enne lepingu sõlmimist soovitame tutvuda kõigi lepingutingimustega ning vajadusel konsulteerida laenudele spetsialiseerunud spetsialistiga. Kui tekib laenuvõtmise protsessi jooksul lisaküsimusi soovitame konsulteerida otse laenu pakkuva pangaga. Kreditum on loonud mugavaima viisi erinevate laenupakkumiste võrdlemiseks. Laenuavalduse ning laenukalkulaatori leiate lihtsasti Kreditumi lehel ning laenutaotluse täitmine võtab umbes 3 minutit. Laenutaotluse täitmine on kõigile soovijatele tasuta ning see ei kohusta taotlejat millekski.

Nüüd aga tutvustame sulle koduvahetuslaenu plusse ja miinuseid.

Plussid

Koduvahetuslaenul on hulgaliselt plusse. Loe nendest lähemalt siit!

  • Soovitud kodu saab soetada kohe, isegi kui praegune kinnisvara on veel müügis.
  • Praegust kinnisvara ei pea kiirustades müüma alla turuhinna. Nimelt on praegust kinnisvara aega müüa pool aastat (kuni aasta), olenevalt laenupakkuja seatud tingimustest. Uuri lisa koduvahetuslaenu pakkuva panga kodulehelt.
  • Kolimise aja paika panemisega pole kiiret. Vali ise endale mugavaim ümberkolimise aeg. See võimalus jääb kuna mõlemad kinnisvarad on sinule kättesaadavad samal ajal.
  • Koduvahetuslaenu taotlemine on lihtne. See pole üldse keerulisem kui tavalise kodulaenu taotlemine, nagu see algul tunduda võib.
  • Olemasoleva kodu müügi ajal võimaldab enamik pankadest laenutaotlejale maksupuhkust. Sellisel juhul tuleb laenuvõtjal tasuda vaid intressimakseid. Uuri lisa laenupakkuja kodulehelt.
  • Ei ole tarvis muretseda uuest kodust ilmajäämise pärast. Uus kinnisvara on võimalik koheselt välja osta ilma, et keegi selle enne ära osta saaks.

Miinused

  • Praegusel eluasemel on piiratud müügiaeg. Tõsi, praeguse kinnisvara müügiga tuleb hakkama saada poole aastaga (kuni aastaga), olenevalt laenupakkuja seatud tingimustest. Kuid Eesti kinnisvaraturgu vaadates ei tohiks probleemi tekkida kinnisvara müügiga selles ajavahemikus.
  • Risk, et praegust kinnisvara ei õnnestu maha müüa soovitud hinnaga. See punkt on tugevalt seotud eelmise punktiga. Kuna müügiaeg on piiratud, tuleb arvestada võimalusega, et praegune kinnisvara tuleb müüa alla turuhinna, juhul kui sobivat ostjat ei leidu määratud müügiaja jooksul.
  • Mõlema kinnisvara tagatiseks seadmine. Üldiselt on just see punkt suurim miinus koduvahetus laenu võtmisel. Seda just sellepärast, et mõlemad kodud, nii praeguse kui tulevase, peab pangale tagatiseks andma, et saada koduvahetuslaenu.
  • Võivad kaasneda suuremad kulud. Kuna samal ajal tuleb ülal pidada kahte kinnisvara, on oht, et kaasnevad ka suuremad kulutused. Nendeks kuludeks on näiteks kommunaalkulud ja lepinguga kaasnevad kulud.

Millised on koduvahetuslaenu alternatiivid?

Koduvahetuslaenu peamised alternatiivid leiad selles artiklis olevast loetelust:

  • Olemasolev kinnisvara maha müüa enne uue ostmist.

Arvatavasti üks lihtsamaid mooduseid on müüa maha praegu olemasolev kinnisvara enne uue ostmist. Sellisel juhul ei ole tarvis muretseda kahe kinnisvara omamise pärast ning suurenevate kulude pärast.

Kui aga kodu ostu soov on suur ning pole huvi võtta koduvahetuslaenu on võimalus ka uuele kodule teha broneering, teise nimega notariaalne võlaõiguslik leping. Selline variant nõuab küll rahalist investeeringut, aga see annab uuele kinnisvara omanikule kindluse, et uus kodu saab ostetud ning keegi seda enam broneerida ja osta ei saa.

Koduvahetus laenu tingimused

Kellele väljastatakse koduvahetus laenu ning mis tingimused peavad selleks täidetud olema?

  • Laenu taotleja peab olema Eesti Vabariigi kodanik/ resident või kehtiva elamisloa alusel Eesti vabariigis viibiv isik.
  • Tagatiseks peab olema müügikõlbulik kinnisvara Eesti Vabariigis. Müüdava kinnisvara väärtus peab olema vähemalt 100 000 eurot, olenevalt laenupakkuja seatud tingimustest.
  • Laenu antakse tähtajaks 1 kuni 240 kuud, olenevalt laenupakkuja seatud tingimustest.
  • Laenusaaja peab olema vähemalt 18-aastane.

Koduvahetuslaenu võtja meelespea

Tegutse kiiresti. Koduvahetuslaenu üheks tingimuseks on kuni aastaga olemasoleva kinnisvara müük. Seega pane üles olemasoleva kinnisvara müügikuulutus juba siis, kui alles tekib mõte uus kinnisvara soetada. Nii saad sa välistada võimaluse, et olemasolev kinnisvara tuleb maha müüa alla turuhinna, aja nappuse tõttu. Samuti tuleks välja selgitada müüdava kinnisvara miinimumhind, sest igal pangal on kindlaks määratud miinimumhind, millega müüdav kinnisvara müüdud peab saama, et koduvahetus laenu taotleda saaks. Juhul kui tekib kahtlus, et müüdav kinnisvara selle hinnaga müüdud ei saa, tuleks kaaluda teisi laenuvõtmise variante.

Väga tähtis on olemasolev kinnisvara maha müüa ettenähtud aja jooksul. Sellepärast ei tohiks kõrge hinnaga huviliste puudumisel jääda ootama. Sellises olukorras tuleks kiiresti ning läbimõeldult müüdava kinnisvara hinda alandada, et ikkagi soovitud summa kätte saada ja seda nõutud ajaraamistiku sees. Vastasel juhul võib kinnisvara müük liialt venida ning lõpptulemuseks on toimumata tehing ning sellega kaasnevad suured kohustused.

Kas uus kinnisvara on uusarendus või juba valmis kinnisvara?

Tihtipeale unustatakse ära see fakt, et uusarendust ostes ei pruugi soetatav kinnisvara olla veel üldse lähedal valmimisele. Nimelt võib selle kinnisvara valmimiseks minna veel üsna pikk aeg, mis annab juurde palju aega olemasoleva kinnisvara müügiks.

Kui uus kinnisvara soetatakse veel ehitusjärgus olevasse hoonesse, siis esimese asjana sõlmitakse vaid eelkokkulepe (teise nimega võlaõiguslik leping), mille maksumuseks on tavaliselt 10% müügihinnast.

Alles siis, kui ehitatav hoone valmis, sõlmitakse kinnisvara ostjaga asjaõigusleping ning alles siis peab kinnisvara ostja tasuma müüjale kogu ülejäänud ostusumma. See tähendab seda, et koduvahetus laenu kasutades peaks selleks hetkeks olema eelmine kodu juba müüdud, et saaks edasi liikuda uue kinnisvara ostmisele.

Mõtle läbi milline laenupakkuja pakub sinule parimat laenu lahendust

Eesti laenuturul on laenupakkujaid meeletult palju. Väga paljudel laenupakkujatel on ka koduvahetuslaenu pakkumine olemas mis tähendab seda, et laenupakkumisi laekub laenutaotlejale üsna palju. Kuidas valida nende pakkumiste sealt endale sobivaim ning soodsaim laen ning mis on need asjad, millest kindlasti üle ei tohiks vaadata?

Kreditum on loonud mugava viisi erinevate laenupakkumiste võrdlemiseks. Kuna laenupakkumisi on tihtipeale väga palju, võib olla keeruline neid erinevatelt netilehekülgedelt ükshaaval võrrelda. Kreditum koondab kõik Kreditumi partnerite tehtud laenupakkumised ühte kohta ning laenutaotleja saab valida endale sobivaima personaalse laenu, mis sobib just tema poolt seatud kriteeriumitega, näiteks kindel laenusumma ja tagasimaksete arv. Laenutaotluse tegemiseks peab kõigest ära täitma laenukalkulaatori ning esitama laenuavalduse. Laenukalkulaatoris kuvatud esialgne pakkumine on illustratiivne!

Tuletame meelde, et laenuavalduse tegemine on kõigile soovijatele tasuta ning ei kohusta laenu taotlejat millekski!

Laenude võrdlemine erinevate pakkumiste põhjal

Toome välja mõningad näpunäited, mis aitavad saadud laenupakkumisi võrrelda.

Mis on selle laenu täpsed kriteeriumid?

Laenu võtmine ei ole lihtsalt raha laenamine. Laenuga kaasneb ka intressi tasumine laenatud summalt ning mõningad lisatasud, mida koheselt vaadata ei oska. Samuti on pangad seadnud ka lisakriteeriume, mis peavad olema täidetud, et laenu saada.

  • Vanus. Mis on alam- ning ülempiir laenu saamiseks sellelt kindlalt laenupakkujalt?
  • Konto väljavõte. Kas see laenuasutus nõuab ka viimase kuue kuu kontoväljavõtet või sobib neile ka viimase kahe kuu väljavõte?
  • Maksehäired. Kas see laenuasutus annab ka kehtivate maksehäiretega laenu? Kui ei, siis mis on teie järgmine samm? Kas on teisi laenuasutusi, kust laenu taotleda?

Mis on selle laenuga kaasnevad lisakulud?

Laenu võtmisega kaasnevad lisakulud on näiteks lepingutasu ning kinnisvara laenuga kaasneb näiteks ühekordne kinnisvara hindamise tasu. Kõik sellised lisakulud peavad olema selgelt lepingus näidatud.

Samuti on üheks lisakuluks ka vabatahtlik laenukaitse kindlustuse kuumakse. See aitab laenuvõtjat siis, kui on juhtunud midagi traagilist ning laenu tagastamine on raskendatud. Tuletame meelde, et laenukaitse kindlustuse sõlmimine ei ole ühegi laenuga kohustuslik!

Kodulaenu sõlmimisega kaasneb ka notariaalse tehingu tasu ning riigilõiv. Selle tasu suurus tuleneb Notari tasu seadusest, millega võite tutvuda Riigi Teataja lehel. See tasu oleneb kinnisvara ostu hinnast ning võetava laenu ja seatud hüpoteegi suurusest.

Kas sellel laenupakkujal on ka esmakordse laenaja kampaaniaid?

Tihtipeale teevad erinevad laenupakkujaid kampaaniaid esimese laenu võtmise puhul. Kindlasti tasub uurida, kas ka sul on võimalik mõnda soodustust või toetust saada. Seda tuleb uurida otse laenu pakkuvast pangast. Selleks kontakteeru laenu pakkuva pangaga otse.

Tuletame meelde, et laenu võtmine on finantskohustus! Vajadusel soovitame konsulteerida laenudele spetsialiseerunud spetsialistiga!