Autoliising

Auto ost on iga aastaga muutunud aina aktuaalsemaks teemaks inimeste elus. Isikliku auto omamine on mugav ning aega säästev. Isiklikku autot omades kaob vajadus ühistranspordi järele ning see annab täieliku liikumisvabaduse millal iganes soov peaks tekkima. Kuid isegi kui auto on paljudele inimestele hädavajalik, ei saa paljud seda endale isiklike vahenditega osta. Sellisel juhul on heaks abimeheks autoliising või autolaen.

Sinu uus unistuste auto võib olla lähemal kui sa arvata võid. Täida ära Kreditumi portaali laenukalkulaator ning taotle oma unistuste autole liisingut juba täna. Valige liising, mis vastab just teie vajadustele ning mis on teile kõige mõistlikum. Erinevaid liisingupakkumisi saate mugavalt võrrelda Kreditumi portaalis pärast laenukalkulaatori täitmist.

Mis on autoliising ning kellele see mõeldud on?

Autoliisingu tähendusega on paljud juba tuttavad, sest see on enimlevinud viis auto soetamiseks. Nimelt eelistab 80% auto ostjatest soetada auto liisinguga. Autoliising on finantsteenus, mis võimaldab pärast auto soetamist selle auto eest igakuiseid liisingumakseid teha, kuni auto ostu jaoks võetud liisingusumma on tagasi makstud. Seni, kuni liisingusumma pole tagasi makstud on ostetud auto laenu andnud ettevõtte oma.

Enne liisingu võtmist tuleb üle vaadata mõningad võimalikud finantseerimisviisid.

Kapitalirent

Kapitalirent sobib kõige paremini sellisel juhul, kui auto on plaanis pärast liisingulepingu lõppemist välja osta. Liisinguperioodi lõppedes saab liisingumaksjast auto omanik ning ostetud auto ei kuulu enam liisingu väljastanud ettevõttele. Samuti on kapitalirendiga võimalus vabade vahendite olemasolul liisingusse võetud auto varem välja osta. Kapitalirendi plussiks on ka see, et ostetavale autole pole tavaliselt määratud läbisõidupiirangut. Samuti on kapitalirent hea juhul, kui auto müüjaks on eraisik (st et autot ostetakse 0% käibemaksega).

Kasutusrent

Kasutusrent sobib kõige paremini juhul, kui teil on plaanis pärast liisinguperioodi lõppemist soetada uus auto. Kasutusrendi puhul sõlmitakse liisingu andnud ettevõttega tagasiostuleping, mis tähendab, et liisingupakkuja on pärast liisinguperioodi lõppemist auto omanik. Kuid siiski on liisingumaksjal eesõigus auto liisingust välja otsa, kui peaks siiski tekkima soov mitte osta uut autot. Samuti on paljude liisingupakkujatega võimalik sõlmida ka selline leping, et auto jääkväärtus makstakse osade kaupa pärast liisinguperioodi lõppemist tagasi ning liisingumaksjast saab auto omanik.

Mis on sissemakse?

Sissemakse on see summa, mis makstakse kohe liisinguperioodi alguses. Paljud pangad on teinud ka kampaaniaid, kus liisingusumma on 0. Selline variant on parim kui uus auto on juba välja valitud, aga endal vabu vahendeid selleks sellel hetkel pole. Siis saate võtta auto liisingusse ilma sissemakset tegemata.

Samuti on tähtis teada ka seda, et mida suurem on sissemakse seda väiksem on maksta jääv summa. Esimene sissemakse on tavaliselt umbes 10% auto hinnast, aga see oleneb liisingupakkujast ning ostetavast autost. Selle infoga saate tutvuda liisingupakkuja kodulehel.

Auto liisimise protsess

Selles lõigus selgitame teile täpsemalt samm-sammult kuidas auto liisimise protsess välja näeb.

Sobiva auto valimine

See võib tihtipeale olla kõige keerulisem samm auto ostmise puhul. Millist autot te soovite? Mis omadused sellel autol kindlasti olema peaks? Kas osta kasutatud auto või uus auto? Milline on teie eelarve auto soetamisel?

Kõik need küsimused vajavad vastust. Võtke aega, et kindlaks teha millised on teie vajadused ning millised on teie võimalused auto ostmisel. Uurige erinevaid automüügi portaale ning käige autoesindustes kohapeal autosid vaatamas ning konsulteerimas, et leida just endale sobivaim auto. Autosalongides kohapeal käies saate te rohkem infot ka selle kohta, millised on selle salongi enda pakutavad autoliisingud. Variante on palju ning selleks, et leida endale sobivaim soovitame teil teha veidi eeltööd.

Liisingutaotluse esitamine

Kui olete oma tulevase auto välja valinud ning olete oma otsuses kindel, on aeg hakata liisingutaotlust tegema. Seda saate teha Kreditumi portaalis imelihtsalt. Selleks on teil vaja vaid ära täita vajaminevad väljad Kreditumi laenukalkulaatoris. Vajaminev informatsioon on näiteks teie vanus, netosissetulek kuus ( selle alla lisage kindlasti kõik oma sissetulekud, mitte ainult suurim) ja teile kuuluvate krediitkaartide arv.

Seda informatsiooni on liisingupakkujatel vaja selleks et teha teile parim personaalne pakkumine teie informatsiooni silmas pidades.

Liisingupakkumised edastatakse teile

Liisingupakkumised edastatakse teile personaalselt ning need on mõelnud personaalselt teile. Võimalik, et mõni liisingupakkuja vajab mõne asja kohta lisainformatsiooni ning enne pakkumise edastamist võtab teiega otse ühendust. Osad liisingupakkujad teevad teile koheselt ka kaskokindlustuse pakkumise liisitavale sõidukile.

Palume teil põhjalikult tutvuda saadud liisingupakkumistega ning võrrelda erinevaid liisingupakkumisi enne kindla liisingupakkumise valimist. Liisingupakkujad nõuavad reeglina, et liisitud autol oleks igakuine kaskokindlustus. Kaskokindlustuse võiks liisinguvõtja arvestada sisse igakuisesse liisingumaksesse.

Liisingulepingu allkirjastamine

Kui olete erinevaid liisingupakkumisi võrrelnud ning endale sobivaima personaalse liisingupakkumise välja valinud suunatakse teid edasi liisingupakkuja portaali, kus saate alustada liisingulepingu allkirjastamise protsessi. Tuletame teile veelkord meelde, et enne lepingu sõlmimist palume teil tutvuda kõikide lepingutingimustega ning kui teil tekib lepingu kohta küsimusi kontakteeruge otse liisingupakkujaga.

Liisingulepingu allkirjastamiseks palutakse teil läbida isikutuvastus. Seda saate te teha kasutades Smart ID või Mobiil ID teenust või läbi pangalingi või ID kaardi. Isikutuvastus on vaja läbida selleks, et pank saaks siduda ära selle kindla liisingupakkumise teie isikuga. Seejärel kuvatakse teile lõplik liisinguleping ning võite suunduda lepingut allkirjastama.

Sissemakse tasumine

Kui teie liisingupakkumises on nõutud ka sissemakse, siis järgmise sammuna tuleb see teil tasuda. Pärast sissemakse tasumist väljastatakse teile liisingusumma ning võite alustada auto ostmist. Sissemakset võidakse nimetada ka omafinantseeringuks.

Kasko- ja liikluskindlustuse sõlmimine

Liikluskindlustus peab olema kõikidel liiklusregistrisse kantud sõidukitel. Liikluskindlustuse võib vajadusel ka lühiajaliselt vormistada, aga siiski peab see olemas olema kõigil liikluses osalevatel sõidukitel. Liikluskindlustust saab sõlmida internetis. Liikluskindlustus kehtib liikluseks kasutatavatel teedel, parklates, hoovides ja ka mujal.

Liikluskindlustuse summa sõltub järgnevatest teguritest:

  1. Sõiduki liik. Kas see on tavaline sõiduauto, mopeed, mootorrattas või näiteks haagis?
  2. Kasutamise otstarve. Kas see auto on tavakasutuses või kasutatakse seda sõidukit näiteks taksona?
  3. Tehnilised näitajad. Mis on selle auto mootori võimsus? Mis on selle kindla sõiduki registrimass?
  4. Kindlustust sõlmiva isiku liiklusajaloost. Kas on varasemalt toimunud avariisid?

Kaskokindlustus aitab olukordades, kui auto on ootamatult kahjustada saanud või olete põhjustanud avarii. Kasko aitab näiteks olukordades kus autole on tekkinud kriim, klaasi on tekkinud täke või auto on varguse ohvriks langenud. Sellisel juhul katab kaskokindlustus ootamatud kulud ise ning teie kanda jääb vaid omavastutuse tasumine.

Enamik kaskokindlustusi annab kaasa ka 24/7 autoabi, mis tagab selle et õnnetuse järel ei pea muretsema puksiiri kutsumise pärast või autoabi tellimise pärast. Samuti pakub enamik kaskopakkujaid ka asendusauto võimalust. See tuleb kasuks juhul kui auto on remondis ning selleks ajaks on vaja asendusautot.

Auto on liisitud

Kui liisingusumma on käes ning auto ost on tehtud, on aeg hakata uut autot nautima. Järgmine liisingumakse tuleb teostada lepingus märgitud kuupäeval.

Nõuded taotlejale

Liisinguid pakkuvaid ettevõtteid on Eestis väga palju ning neil kõigil on oma eri tingimustega liisingupakkumised. Enne liisingutaotluse tegemist soovitame teil tutvuda erinevate liisingupakkujate tingimustega.

Siin on mõned enimlevinud tingimused mis peavad liisingupakkumise saamiseks täidetud olema:

  • Kindel sissetulek – Enamik liisingupakkujaid nõuavad, et autoliisingu taotlejal oleks stabiilne igakuine sissetulek. Tavaliselt peab igakuise palga suuruseks jääma vähemalt miinimumpalga suurune summa. Uuri lähemalt liisingupakkuja koduleheküljelt. Sissetulek peab olema tõestatud ja regulaarne!
  • Kindel vanus – Enamik liisingupakkujaid pakuvad liisingut vaid alates 21. aastastele inimestele. Samuti võib paigas olla ka kõrgeim vanus, mille puhul liisingut pakutakse. Ka selle kohta palume täpsemat infot uurida liisingupakkuja portaalist.

Tingimused

Nagu ka igal laenul on ka igal liisingul omad tingimused, mis on määratud liisinguandja poolt. Need on mõned levinuimad autoliisingu tingimused:

  • Sissemakse – Sissemakseks nõutakse tavaliselt 10% ostetava auto hinnast, aga see sõltub autost ja laenutaotlejast. Kui tegemist on mõne kõrgema klassi autoga võib sissemakse määr olla kõrgem.
  • Ostetava auto vanuse piirang – Siinkohal tuleb läbi mõelda kui vana autot soetada. Kas tegemist on juba 5 aastat vana autoga? Sellisel juhul tuleb arvestada sellega, et paljude liisingupakkujate üheks tingimuseks on see, et ostetava auto vanuseks ei tohi olla üle 12. aasta pärast liisinguperioodi lõppemist.
  • Liisinguperiood – Igal liisingupakkujal on määratud ära periood, milleks liisingut taotlelda võib. Kõige tihedamini on selleks perioodiks määratud 6 kuud kuni 6 aastat kuid alati võib leida ka liisingupakkuja, kes pakub liisingut ka pikemaks ajavahemikuks.
  • Lepingutasu – Lepingutasu oleneb tavaliselt ostetava auto hinnast. Tavaliselt on see 1% auto hinnast või minimaalselt 150 eurot.